Sabiha Özar, 101 yıl önce Atatürk'le Konya ziyaretinde tanışma şansı bulmuş ve "Öğretmen ol" nasihatine de uymuştu. 42 yıllık meslek hayatında Anadolu'nun farklı şehirlerinde genç nesilleri yetiştirmek için öğretmenlik yapan Özar, 108 yaşında İzmir'de hayata gözlerini yumdu.

KALP YETMEZLİĞİNDEN ÖLDÜ

Dikili ilçesinde oğlu Ersun Özar ile yaşayan ve bir süredir hastanede tedavi gören Özar, sabah saatlerinde kalp yetmezliği sebebiyle yaşamını yitirdi. Oğlu Ersun Özar, annesinin ölümünden duyduğu üzüntüyü dile getirirken, oğlu olmaktan büyük mutluluk duyduğunu söyledi.

Özar, annesinin "Doğum da ölüm de hayatın gerçekleri, bu iki gerçek arasında nasıl yaşadığın, neler yaptığın önemli" felsefesini benimsediğini belirterek, şunları söyledi:

Annem bu felsefe çerçevesinde yaşadı. Devlet adamları, sanatçılar yetiştirdi. Atatürk anneme 'İleride seni öğretmen olarak görmek istiyorum.' şeklinde talimat vermiş. Annem de hayatı boyunca onun mücadelesini verdi. Öğretmenliği benimsedi. Hayatı boyunca Atatürkçü bir öğretmen olmaya çalıştı. Cumhuriyetin irfan ordusunun bir neferi olarak çalıştı.

diye konuştu.Sabiha öğretmen, Mustafa Kemal Atatürk'ün 22 Mart 1923 tarihindeki Konya ziyaretine istasyonda tanıklık etmiş, o gün çekilen fotoğrafta yer almış ve öğretmen olma kararını o gün aldığını söylemişti.

79 yıl sonra kariye camisi'nde ilk bayram namazı kılındı 79 yıl sonra kariye camisi'nde ilk bayram namazı kılındı

Sabihaözar

ATATÜRK'Ü İKİ KEZ DAHA GÖRMÜŞTÜ

Özar, Atatürk'ü Ankara'da ortaokul öğrencisiyken Cumhuriyet'in 10. yıl törenlerine katıldığı sırada ve öğretmen okulunda eğitim gördüğü Bursa'da Merinos Fabrikasının açılışında da görme fırsatı bulmuştu.

Sabiha Öğretmen, Cumhuriyetin ilan edildiği dönemle ilgili anılarını da anlatmış, Cumhuriyet rejimine geçileceğinin sinyallerinin daha önceden verildiğine işaret etmişti. Özar'ın cenaze programının daha sonra belli olacak.

Sabihaözar2