Net asgari ücret 17 bin 2 liraya yükseltildi. Yeni asgari ücretin ardından sosyal medyada "Neden 2 TL?" tartışması başladı. Asgari ücretteki 2 TL’nin ne anlama geldiği merak konusu oldu.

2 TL gündem olurken aslında asgari ücrette 2 TL’nin yanında kuruşluk küsurat da bulunuyor.

Asgari ücret aslında tam olarak brüt 20 bin 2,50 TL, net 17 bin 2,13 TL olacak.

Peki bu küçük rakamlar, küsuratlar neden var?

Habertürk'ten Ahmet Kıvanç'ın yazısını göre, asgari ücretin küsuratlı belirlenmesinin mantıklı bir sebebi bulunuyor. Hem ücret ödemeleri hem de ücretler üzerinden Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) yapılan prim ödemeleri günlük asgari ücret üzerinden belirleniyor. Bu nedenle asgari ücret esasında aylık olarak değil, günlük olarak belirleniyor. Günlük tutar 30 ile çarpılarak brüt asgari ücret hesaplanıyor. Günlük asgari ücretin küsuratının kesin sayıyı vermesi için brüt ve net asgari ücret küsuratlı olabiliyor.

Örneğin, brüt asgari ücret 20 bin lira olsaydı, 1 günlük asgari ücret 666,6666 diye uzayan bir sayı olacaktı. Oysa 20 bin 2,50 TL 30’a bölününce günlük asgari ücret 666,75 TL oluyor. Yevmiye ile çalışan işçilerin ücretleri, askerlik, doğum ve yurt dışı borçlanmaları, isteğe bağlı sigorta primleri gibi ödemeler günlük ücret üzerinden hesaplanıyor.