Vatandaşlar, durumu sosyal medya hesaplarından eleştirirken, Tüketici Konfederasyonu (TÜKONFED) Başkanı Aydın Ağaoğlu, "Asgari ücret açıklandığı günün akşamı yine etiketlerle oynandı. Geçmişte 'Dolar arttı, akaryakıt fiyatları yükseldi' derlerdi. Şimdi mazeretleri ne?" şeklinde tepki gösterdi. Yılın başlamasıyla birlikte etiketlerde yeniden değişiklik yapılacağı da belirtildi.

Asgari ücret, 27 Aralık Çarşamba günü akşam saatlerinde açıklandı. Açıklamanın ardından, kamuda "3 harfli marketler" olarak bilinen zincir marketlerinde etiket değişiklikleri başladı. Bir marketin, çalışanlarına 27 Aralık akşamı gönderdiği "etiket değiştirme mesaisi" mesajı da tartışmalara yol açtı. Marketlerdeki etiketler incelendiğinde, asgari ücret zammının açıklanmasının ardından 27-28-29 Aralık tarihlerinde birçok ürüne zam yapıldığı görüldü. Tüketici Federasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu, cezaların artırılması çağrısında bulunurken, vatandaşları fark ettikleri an şikayette bulunmaları konusunda uyardı.

Asgari Ücret Açıklandığı Gün Yine Etiketler Değişti

Tüketici Konfederasyonu (TÜKONFED) Başkanı Aydın Ağaoğlu, asgari ücretin açıklanmasının ardından zincir marketlerdeki fiyat etiketi değişikliklerini eleştirdi. Ağaoğlu, "Asgari ücret açıklanmadan zamlar yapılmaya başlandı. Asgari ücretin açıklandığı günün akşamı yine etiketlerle oynandı. Geçmişte 'Dolar arttı, akaryakıt fiyatları yükseldi' derlerdi. Şimdi mazeretleri ne? Temmuz'dan bu yana dolarda ki artış yüzde 10 dolaylarında. Oysa temel gıda ve ihtiyaç ürünlerindeki fiyat artışları yüzde 20 ile 40 aralığında gidiyor" dedi.

3 Harfli Marketlerin Hepsi Fiyatları Değiştirdi

Ağaoğlu, etiketlerdeki fiyat değişikliklerinin asgari ücretin açıklandığı akşam gerçekleştiğini belirterek, "Zaten bir süredir asgari ücret tartışılıyordu ve etiketlerde fiyatlar yükseliyor. Kimsenin böyle gerekçesiz, haksız fiyat artışı yapmaya imkânı kavuşacağını zannetmemesi lazım. Bu noktada rekabet kurulu ceza uygularken, haksız fiyat artışı değerlendirme kurulu daha Aralık toplantısında birçok firmaya para cezası uygulamışken bunlar pervasızca etiketleri değiştiriyorlar. Piyasa da hakim olan zincir marketler, özellikle bizlerin ucuz diye tercih ettiğimiz 3 harflilerin üçü de dün akşam maalesef fiyatları değiştirdiler. Sebep, asgari ücret arttı. İyi de o asgari ücret vatandaşın cebine girmedi. İşin kötü tarafı şudur, bunlar önümüzdeki ay da asgari ücret arttı, personel giderlerimiz yükseldi diyerek yeniden zam yapacaklar. Bunu için mutlaka geçmişte olduğu gibi alış fiyatı, satış fiyatıyla birlikte yazılsın" şeklinde konuştu.

Cezalar Ciro İle Orantılı Olmalı, İfşa Edilmeli, İsrarla Yapılıyorsa Kapatılmalı

Ağaoğlu, cezaların ciro üzerinden hesaplanması gerektiğini savunarak şunları söyledi: "Her şeyden önce ambalajlı ürünlerin üzerine tavsiye edilen satış fiyatı mutlaka yazılmalı. Ticaret Bakanlığı'nın yaptığı cezalar, rekabet kurulunun yaptığı gibi ciro üzerinden hesaplanmalı. 500 bin liralık bir ceza, mahalle bakkalını, manavını, esnafını batırır ama binlerce mağazası olan zincir marketi için belki birkaç dakikalık cirosu tutarındadır. Cezalar ciro ile orantılanmalı, ifşa edilmeli, ısrarla yapılıyorsa kapatılma getirilmeli, o zamları kapatmaya rağmen ısrarla devam ettiriyorsa ebediyen ticaretten men edilmelidir."

Çalışanlara, Müdürlere Mesaj Gönderdiler

Kurumsal marketlerin çalışanlarına gönderdiği etiket değiştirme mesaisi mesajlarını da değerlendiren Ağaoğlu, "Asgari ücret akşamüzeri açıklandı. Saat 20 civarı bazı 3 harfli zincir marketlerde; çalışanlara, müdürlere mesaj gönderilerek fiyat etiketi için mesaiye kalınması ve personel ayarlanması istendi. Bunu da yalanlamadılar. Tüm tüketiciler, bilinçli bir birey olarak etiketleri kontrol etsinler, fiyat değişiklik tarihine baksınlar. Asgari ücretle bağlantılı bu süreçte, Aralık ayında fiyatları fahiş artan ürünleri ellerindeki cep telefonları ile fotoğraflarını, videolarını çekip Ticaret Bakanlığı bünyesindeki haksız fiyat değerlendirme kuruluna internet üzerinden kolayca aktarsınlar ki bunlar karşılıksız kalmasın" dedi.

Fiyatlar Değişmemiş Dediğimizde Bırakıp Çıktım

Marketlerdeki etiket değişikliklerine tepki gösteren vatandaşlar da yaşadıkları deneyimleri paylaştı. Mehmet Sertcan, "Asgari ücret gelmeden bir zam gelmişti, asgari ücret söylendi yine zam geldi. Yılbaşından sonra bir ayar çekip yine zam gelecek" derken, Alaattin Örnekoğlu, "Fiyatlar o kadar değişiyor ki, 3 harflilerden bir tanesine girdim. Yumurta alacaktım, baktım 53 lira. Kasaya geldim, 59 lira dedi. Orada 53 liraya yazıyor dedim. Her halde fiyatlar değişmemiş dediler bende bırakıp çıktım" diye konuştu. Sabiha Yılmaz ise, "Fiyat artışlarının kaçınılmaz olduğunu düşünüyorum. Onun asgari ücretle alakası yok bence, zaten her gün değişiyor. Bir gün aldığımızı ertesi gün alamıyoruz. Market personellerine de maaş gelecek, onlar da maaşlarını Ocak'ta zamlı alacaklar" ifadelerini kullandı. Nuran Bulut ise, "Bu devletin görevi, denetlemesi gerekiyor. Bu kadar basit. Siz, biz müdahale edemeyiz" dedi.