Asgari ücret pazarlığı resmi olarak başladı ve taraflar ilk görüşmelerini Pazartesi günü gerçekleştirdi. Şimdi ikinci görüşme aşamasına geçildi.

Ancak ikinci görüşmede bir rakamın ortaya çıkıp çıkmayacağı belirsiz. İşçi ve işveren temsilcileri, ikinci görüşmede asgari ücretin belirlenmesi için hangi rakam üzerinden pazarlık yapacaklarını belirleyecekler.

Sosyal Güvenlik Müşaviri Emin Yılmaz, konuyla ilgili olarak milliyet.com.tr'ye yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: "Asgari ücretle ilgili toplamda 4 toplantı söz konusu, ilk toplantıda rakam teklifi yapılmadı, sonraki toplantılar için yol haritası ve tarihleri belirlendi. İkinci toplantıda tarafların rakamlar üzerinden değerlendirmeler yapacağına inanıyorum.

ASGARİ ÜCRETTE İŞÇİ-İŞVEREN HANGİ RAKAMLARI KONUŞACAK?

Burada masaya getirilecek rakamı belirleyen faktörlere bakıldığında, yaşam maliyetleri, geçim endeksleri, refah payı, ülke ekonomisi, gerçekleşen ve hedef enflasyon gibi parametreler söz konusu olacaktır. 

İşçi tarafında, TÜRK İŞ Başkanı Ergün Atalay her toplantı sürecinde özellikle "kırmızı çizgimiz açlık sınırındır" diyerek vurgulama yapmaktadır. TÜRK-İŞ kasım ayı açlık sınırını 14.025 TL olarak belirtirken, bekar bir kişinin yaşama maliyetini 18.239 TL, yoksulluk sınırını ise 45.686 TL olarak açıkladı. Aralık ayı verileri henüz açıklanmadığını da unutmamak gerekir.

İşin doğası gereği, işçi tarafı en üst rakamdan masaya oturacak, işveren tarafı ise bunu aşağı çekmeye çalışacak; devlet tarafı ise her iki tarafı gözeterek arabulucu görevini üstlenecektir.

ASGARİ ÜCRET İÇİN EN OLASI İHTİMAL NE?

Bu yılki asgari ücret rakamını enflasyon verileri belirleyecektir. Orta Vadeli Program’da (OVP), 2023 yılı hedef enflasyonu yüzde 65 olarak açıklanmıştı. Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, geçtiğimiz aylarda yıllık enflasyon tahminini %62 ile %68 arası medyan olan %65 olarak belirtmişti. Ekonomik veriler ışığında, buradaki tahminin büyük ihtimalle tutacağına inanıyorum. Eğer yıllık enflasyon %65 çıkarsa, 2023’ün ilk yarıyılı TÜFE %19,77 ve soyutlandığında ikinci yarıyıl %37,77 olarak çıkmaktadır. İşte başlangıç verisi de bu olacaktır.

Masada diğer taraf olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, çalışanımızı, emeklimizi, memurumuzu enflasyona ezdirmeyeceğiz şeklinde beyanatları mevcut. Bu da demek oluyor ki şu anki asgari ücret net 11.402,32 TL’dir. Mevcut asgari ücretin üzerine %37,77 olan altı aylık enflasyonu eklediğimizde 4.306,65 artış gerçekleşiyor. Böylelikle topladığımız zaman 15.708,98 TL rakamı ortaya çıkıyor. Bu, refah payı hariç tespit edilen rakamdır.


REFAH PAYI İLE BİRLİKTE ASGARİ ÜCRETE İLAVE ZAM NE KADAR OLACAK? 

Refah payı kısmına gelince, mutlaka bir refah payı verileceğine inanıyorum. Geçmiş dönemlerde de bu şekilde olmuştu. Hatırlayacak olursak, ocak ayında 8.506 TL olan asgari ücret, 11.402 TL seviyesinde gerçekleşmişti. Yüzdesel ifade ile enflasyon %19,77 iken zam oranı %34 olarak uygulanmıştı. Şahsi kanaatim, 3 tahmin üzerinden oluşmaktadır."