Tüm çalışanların gözü Asgari Ücret Tespit Komisyonunun alacağı kararda. Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2024 yılı asgari ücretini belirlemek için, bu yıl ilk kez işçilerin de katılımı ile ikinci toplantısını dün yaptı.

Toplantıda Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığı ile Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) temsilcileri ekonomik verileri paylaştı. İkinci toplantının bitmesinin ardından asgari ücret için bir sayı açıklanmadı.

“ALIM GÜCÜMÜZ BİTTİ"

Yeniçağ'ın haberine göre, asgari ücretin insanca yaşayabilecekleri noktaya gelmesi talebinde bulunan Karayollarında taşeron işçi olarak çalışan Durmuş Öztürk, “Alım gücümüz bitti. İnanın ben bunu sayın işverenlerime de başkanlarıma da bakanlarıma da söyledim ilk toplantıda. 'Semt pazarlarında insanlar yerlerden çürük meyve toplayıp evlerine götürmek için nasıl mücadele ettiklerini bir görün' dedim." diye konuştu.

"ALDIĞIMIZ YETMİYOR, KİRAMIZ BİTMİYOR"

Öztürk, şunları söyledi:

“Asgari ücretle çalışıyoruz. Aldığımız asgari ücret yetmiyor. Bir ev kirası, bir aylık ekmek parası ile bu asgari ücret tükeniyor. Bizim çocuklarımız da var. İster istemez bizim çocuklarımız da meyve yemek istiyor. Bizim çocuklarımız da peynir yemek istiyor. Çocuklarım bana 'Peynir bize küstü mü?' diye soruyor.  Türkiye'de 8 milyon asgari ücretlinin temsilcisiyiz. Biz şunu diyoruz, 8 milyon asgari ücretli var ve bunların ailesi ile 33 milyon asgari ücretle geçinen milletiz. Herkes diyor ki; "aldığımız yetmiyor" veya "kiramız yetmiyor', "birini alsak biri eksik kalıyor'...

"ÇOCUĞUMA 10 LİRA VEREMEDİM"

Çocuklarımız okula gidiyor, 10 lira para istiyor veremiyoruz. Bundan daha önce çocukların Öğretmenler Günü vardı. Oğlum geldi dedi ki; "Baba, Öğretmenler Günü kutlayacağız. Bana 10 lira para verir misin" dedi. Ben de dedim ki; "Oğlum 10 lira param yok', "Herkes Öğretmenler Günü'nü kutlayacak, bizde neden para olmuyor" dedi. Şöyle düşündüm, o akşam da sabaha kadar da uyuyamadım. Bir yerlerden, çocuğuma 10 lira verebilmek için borç aldım.

"BİR KADIN OLARAK AYAKLARININ ÜZERİNDE DURMAK ZOR"

Asgari ücret tespit komisyonunda kadın işçileri temsil eden Hatice Akgedik ise kadın işçilerin yaşadığı sorunlara ilişkin şunları söyledi:

“Türkiye’mizde kadın olmak çok zor. Bir kadın olarak kendi ayaklarının üzerinde durmak, tek başına mücadele etmek maalesef çok zor. Bütün kadınların sesi olarak ben buraya geldim. Kadınlar çok zor durumda, asgari ücretlilerimiz zor durumda. Bunu işverenlerimize de çok söyledim. "Kendinizi bizim yerimize koyun" dedim. Kendilerini vicdanlarına bıraktım. İşçiler beslenemiyor. En azından pazara gittiğimiz zaman temel ihtiyaçlarımızı almak zorundayız ama alamıyoruz. Yarısını alıyoruz, yarısını alamıyoruz" dedi.