Her yıl ocak ayında yapılan asgari ücret zamı bu sene de milyonlarca çalışan tarafından merak ediliyor.

Çalışanlar, Asgari ücret ne kadar olacak? diye merak ederken zamın ne zaman açıklanacağını da dört gözle bekliyorlar.

Bugün TBMM Genel Kurulunda, konuşan AKP Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu merak edilen bu konuya dair açıklamalarda bulundu.

Akbaşoğlu yaptığı konuşmada, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşmeleri devam eden ekonomiye ilişkin düzenlemeleri içeren kanun teklifinin görüşmelerinde önerge vereceklerini ve bu önergeyle, 5 bin liralık ikramiye ödenmesi konusunda çalışan-çalışmayan emekli ayrımını ortadan kaldıracaklarını bildirdi.

Asgari ücrete dair ipuçlarını veren Akbaşoğlu şunları kaydetti: "Yılbaşında da emeklilerimizle, çalışanlarımızla ve memurlarımızla ilgili gerekli düzenlemeleri de inşallah maaş artışları noktasında en güzel şekliyle ortaya koyacağız, bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın"

ASGARİ ÜCRETTE İLK TOPLANTI 1 ARALIK'TA

Öte yandan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, yeni asgari ücret belirleme çalışmalarını önümüzdeki ay başlatacak. Asgari Ücret Tespit Komisyonu, bu önemli konuyu ele almak üzere ilk toplantısını gerçekleştirecek.

ASGARİ ÜCRET NASIL BELİRLENİYOR?

Asgari ücreti, yasa gereği işçi, işveren ve hükümetten beşer temsilci olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor.

Komisyon, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı tarafından toplantıya çağrılıyor ve yeni asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında teamül üzerine aralık ayında dört kez toplanıyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp oy çokluğuyla karar veriyor. Oyların eşitliği halinde Komisyon başkanın bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.