Antalya, bisiklet turizminde ivme kazanmak amacıyla "bisiklet dostu konaklama tesisi" sayısını artırmayı hedefliyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından uygulamaya konulan "Bisiklet Dostu Konaklama Tesisi" belgesi, gelir düzeyi yüksek bisikletli turistleri ve bisiklet sporu yapan profesyonelleri turizm bölgelerine çekmeyi amaçlıyor. Antalya'da şu anda 31 tesis bu belgeye sahipken, bu sayının artması hedefleniyor.

Antalya Bisiklet Turizmini Geliştirmek İçin Çalışmalara Başladı (3)

Antalya'nın bisiklet turizmi için uygun iklimi var

Antalya İl Kültür ve Turizm Müdürü Candemir Zoroğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sertifika programıyla, kış sezonunda otellerin doluluğunun ve hava yolu trafiğinin artması, acentelerin bisiklet ve spor turizminde gelişiminin hedeflendiğini söyledi. Özellikle Antalya'nın bisiklet turizmi için oldukça uygun bir iklimi olduğunu belirten Zoroğlu,

Antalya Bisiklet Turizmini Geliştirmek İçin Çalışmalara Başladı (2)

"Turizmin 12 aya yayılması için hem spor turizmi yapıyor, hem de bununla ilgili tesislerin de bazı kriterlerle markalaşmasını istiyoruz. Türkiye genelinde 58 otelin, Antalya'da 31 tesisin 'Bisiklet Dostu Konaklama Tesisi' sertifikası var. Sertifikalı tesis sayısının artmasını istiyoruz. Kriterler tesislerimizin rahatlıkla yerine getirebileceği, artılar kazandıracak kriterler. Maalesef Türkiye'de bu düşük kaldı. Rakibimiz olan, İtalya, İspanya, Yunanistan'da binli sayıların üzerinde bu kriterleri sağlayan, markayı edinmiş tesisler var." ifadelerini kullandı.

Bisiklet turizmi için altyapı hazır

Antalya Bisiklet Turizmini Geliştirmek İçin Çalışmalara Başladı

Antalya'nın doğal ve kültürel zenginlikleriyle ön plana çıktığını hatırlatan Zoroğlu, arkeolojik alanların, ören yerlerinin ve doğal güzelliklerin, destinasyonların yer aldığı bisiklet rotalarının bulunduğunu dile getirdi. Öte yandan Türkiye'nin ve Antalya'nın çok önemli bisiklet yarışlarına ev sahipliği yaptığını ve çok sayıda bisiklet profesyoneli ağırladığına dikkati çeken Zoroğlu, şöyle konuştu:

"Uzun vadede Antalya'yı bisiklet turizminde bir marka haline getirecek, başarılı kaliteli organizasyonlar yapıyoruz. Bu organizasyon başarısıyla bisiklet turizminin yukarı doğru ivmelenmesini bekliyoruz. Bu nedenle konaklama tesislerimizin, acentelerimizin bununla ilgili yatırımlarını, planlamalarını şimdiden yapmalarını bekliyoruz ki rakibimiz olan ülkelerden bu önemli turizm ürününü bir nevi çekiyor olalım. Bütün altyapımız buna müsait. Bisiklet turizmi golf turizminden daha yüksek bir gelir düzeyinin olduğu bir turizm ürünü. AB ülkelerinde 44,5 milyar avronun üstünde bir gelire sahip. Bundan Antalya'nın çok daha fazla, doğru oranda faydalanmasını istiyoruz."

Antalya, bisiklet turizminde önemli bir potansiyele sahip

Antalya Bisiklet Turizmini Geliştirmek İçin Çalışmalara Başladı (4)

Bisiklet Turizmi Derneği Sözcüsü Okan Özkırmızı ise kentin ikliminin kış aylarında bisiklet turizmi için ideal olduğunu belirterek,

"Antalya coğrafi olarak Gazipaşa'dan Kaş'a kadar dünyanın en iyi bisiklet destinasyonlarında biri. Antalya'ya gelen turist aynı otele tekrar tekrar geliyor. Bu bisiklet turisti için de geçerli. Dolayısıyla oteller ve acenteler bu sertifikasyonla ilgili gerekli çalışmaları yapmalı. Antalya özellikle kış döneminde önemli bir potansiyele sahip." değerlendirmesinde bulundu.