Alman çiftçiler, kentin ünlü Brandenburg Kapısı çevresindeki sokakları doldurması beklenen gösteriler için Berlin’de bir araya geldi. Protestocular, tarım faaliyetlerindeki vergileri artırma planlarının tamamen gündemden düşürülmesini talep ediyorlar.

Protestolara yaklaşık 3.000 traktör ve 2.000 kamyonun yanı sıra Almanya’nın dört bir yanından insanların katılması bekleniyor.

Berlin’de bir haftadan uzun süredir devam eden protestoların zirvesine binlerce çiftçinin katılması bekleniyor. Çiftçiler şehirlerin dışındaki otoyol girişlerini ve ana caddeleri kapattı.

Anlaşmazlığın merkezinde, 70 yıldan fazla bir süredir yürürlükte olan tarımsal dizel üzerindeki vergi indirimini aşamalı olarak kaldırmaya yönelik bir hükümet planı var.

Berlin, başlangıçta planlandığı gibi sübvansiyonların hepsini bir kerede kaldırmak yerine destekleri kademeli olarak kaldıracağını söylüyor.

Trafik lambası koalisyonu başka tavizler de verdi. Hükümet, çiftçiler için motorlu taşıtlar vergisi muafiyetinin yanı sıra yeni araçlarda vergi indirimlerinin planlı bir şekilde kaldırılmasını da rafa kaldırdı.

Alman kamyon şoförleri ve nakliye şirketleri de gösterilere destek veriyor.

Almanya'da Binlerce Çiftçi Traktörleriyle Yine Berlin’de

FDP’li Maliye Bakanı Christian Lindner protestoculara hitap etmeye hazırlanıyor ve iktidardaki koalisyon partilerinin liderleri protesto liderlerini görüşmelere davet etti.

Şansölye Olaf Scholz ise, “Çiftçilerin argümanlarını ciddiye aldık ve önerilerimizi revize ettik. İyi bir uzlaşma,” dedi. Sakin olmayı ve uzlaşmaya hazır bulunmayı telkin eden Scholz, ‘aşırılık yanlılarının’ daha geniş bir hoşnutsuzluk zemininde ‘öfkeyi körüklediği’ iddiasında bulundu.