Karar'da yer alan habere göre, Heinrich Böll Vakfı, Bremen Senatosu ile anlaşarak Masha Gessen'e Hannah Arendt Ödülü'nü vermekten vazgeçti. Böll Vakfı'nın basın açıklamasına göre, Rus asıllı Amerikalı yazar, New Yorker için kaleme aldığı bir makalede Gazze'yi işgal altındaki Avrupa'daki Yahudi gettolarıyla karşılaştırmış ve İsrail'in amacının Gazze'yi bir Nazi gettosu gibi tasfiye etmek olduğunu yazmıştı. Vakfın Bremen Senatosu ile birlikte verdiği ödül Cuma günü Gessen'e verileceği duyurulmuştu.

Gessen makalesinde, Gazze Şeridi'ni "Nazi Almanyası tarafından işgal edilen bir Doğu Avrupa ülkesindeki Yahudi gettosuna" benzetti. Gessen’in yazısı, ödüle yönelik eleştirilere neden olmuştu. Alman-İsrail Topluluğu'nun Bremen şubesi açık bir mektupla, “artan antisemitizme” karşı kararlı bir duruş sergilenmesinin önünde engel teşkil ettiği gerekçesiyle ödülün askıya alınması çağrısında bulundu. Gessen'i "Yahudi devletine karşı köklü ve temel bir olumsuz önyargıya" sahip olmakla suçladı.

İSRAİL'İ DEVLET OLARAK KABUL ETMEYENE VATANDAŞLIK YOK
Geçtiğimiz günlerde Almanya’nın doğusunda bulunan Saksonya-Anhalt eyaletinde Alman vatandaşlığı başvurusunda bulunanların “İsrail'in devlet olarak var olma hakkını kabullendiğini” beyan etmesi gerektiğine dair karar alınmıştı. Saksonya-Anhalt Eyaletinin İçişleri Bakanı Tamara Zieschang yayınladığı kararnamede, uygulamanın 1 Aralık’tan itibaren geçerli olacağını duyurmuştu

.