Meclis'teki konuşması esnasında fenalaşarak kalp krizi geçiren ve kaldırıldığı hasatanede iki gün sonra yaşamını yitiren Saadet Partisi Kocaeli Milletvekili Hasan Bitmez'in o günkü konuşması halen gündemde.

Alman siyasetçi Liberal Hür Demokrat Partisi'nin eski milletvekilli Tobias Huch'un, Bitmez'e ilişkin sosyal medya paylaşımı büyük tepki gördü.

İsrail'in Gazze'deki katliamına tepki gösterip, hükümetin bunun karşısındaki icraatlarını eleştiren Bitmez, AK Partili vekillere seslenip "Tarihin azabından kurtulsanız, Allah'ın gazabından kurtulamayacaksınız!" ifadelerini kullanmıştı.

Bitmez'in rahatsızlanma anını sosyal medya hesabından "TBMM'de Yahudi aleyhtarı, İslamcı milletvekili Hasan Bitmez, İsrail'e karşı Allah'ın gazabına çağrıda bulunduğu bir konuşma yapıyor" notuyla paylaşan Huch, "Allah'tan cevap talep ettikten saniyeler sonra kalp krizi geçirdi" dedi.

Genç Liberaller Derneği'nin yöneticilerinden olan Huch'un ifadelerine, bir çok sosyal medya kullanıcısı tepki gösterdi.

HalkTV'nin haberine göre Huch'un paylaşımına siyasetçiler de tepki gösterdi. Türkiye'nin eski Berlin Büyükelçisi Ali Kemal Aydın, Huch'un paylaşımını "şoke edici" olarak niteledi. Aydın, Huch'un sözlerinin "Türkiye'deki İslamofobiyi körükleyebileceği" uyarısı yaptı.

Almanya'da Liberal Hür Demokrat Parti (FDP) Genel Sekreteri Bijan Djir-Sarai da Huch'un paylaşımı için "kabul edilemez" ifadesini kullandı. Djir-Sarai, "Bu tür nefret söylemleri, demokratik değerlerimize aykırıdır" dedi.