AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Murat Kurum Küçükçekmece'deki Caferi Derneği'ni ziyaret etti. Türkiye Caferileri Lideri Selahattin Özgündüz ve Caferi-Der Başkanı Hasan Babür'ün karşıladığı Kurum ilk olarak Zeynebiye Camii ve Kültür Merkezi inşaatını inceledi.

İstanbul'un tüm kültürleri kucakladığını söyleyen Murat Kurum, "İstanbul Kafkasya'dan Balkanlar'a kadar gönül coğrafyamızdan göç etmiş kardeşlerimize yurt olmuş bir şehrimizdir. Ve bu şehirde hepimiz hemşeriyiz, buraya ait insanlarız. Bu geldiğimiz diyarları unuttuğumuz anlamına gelmez. Her birimiz hem İstanbul'a entegre olacağız hem de kültürümüzü sonuna kadar yaşayacağız" dedi.

İstanbul'un farklı renklerden, tonlardan ve özelliklerden oluştuğunu ve bu ahenkten dolayı kimsenin kınanıp ötekileştirilemeyeceğini belirten Kurum, "Hiç kimse endişe duymasın bu çeşitlilik İstanbul kültürünü yok etmez. Bilakis bu kültürümüzü zenginleştirir ve daha dinamik hale getirir, bereketli yapar" sözleriyle konuşmasını sürdürdü.

İstanbul'u, dini özgürlüklerin sonuna kadar yaşama esasının olduğu bir şehir olarak tanımlayan Murat Kurum, "Tersi bir durum İstanbul'u boğar ve şehrimizi yaşanılmaz kılar. Fetihten önce İstanbul baskıcı bir idarenin elinde nefes alamaz hale gelmişti. Ve Fatih Sultan Mehmet şehre girer girmez, herkesin inancını yaşaması konusunda kayıtsız bir özgürlük vadetmiş bunun teminatını orada yaşayan halka vermiştir.

Derdimiz de Davamız da İstanbul

Hizmet anlayışlarında kimseyi ötekileştirmeyeceklerini söyleyen Kurum, "Bizim derdimiz de, davamız da, işimiz de İstanbul olacak, İstanbulluya hizmet olacak. Herkesin belediyecilik hizmetlerinden eşit olacak. Toplumsal hiçbir kesim, sosyal, kültürel ve dini yapı ikincil planda olmayacak'' sözleriyle konuşmasını sürdürdü. İstanbul'da yaşayan herkesi kardeş olarak gördüklerini belirten ve Hazreti Ali'nin "Halk iki sınıftır. Birincisi dinde senin kardeşindir. İkincisi de senin kardeşindir. Hepsine adaletli ol, adil davran. Ne olursa olsun adaleti elden bırakma" sözünü hatırlatan Murat Kurum, ''Herkes bizim biriciğimizdir, özümüzdür, canımızdır" dedi.