Cumhur İttifakı İBB Başkan adayı Murat Kurum A Haber'de yerel seçim özel programının canlı yayın konuğu oldu. Gazetecilerin kendisine yönelttiği soruları yanıtladı.

Kurum'un konuşmalarından başlıklar şöyle:

3 Ayda 180 BİN Konut

Söz verdiğimiz gibi vatandaşlarımıza evlerini vereceğiz. 3 ayda 180 bin konutun inşasına başladık. Afet bölgesinde her noktada kardeşlik hukukuyla çalıştık.

"Gündemimiz İstanbul Olacak"

Bizim gündemimiz İstanbul'un meseleleriyle ilgilenmek olacak. Biz hep sokakta olacağız, milletimizin yanında olacağız. İstanbul o kadar zengin ki yeter ki o kaynakları doğru yönetin. Yeter ki doğru kadrolarla çalışarak İstanbul'a hizmet etme gayesinde olun.

Biz bütçemizi iki katına çıkaracağız. Bizim 10 başlıkta açıkladığımız projelerin maliyeti 56 milyar dolar. Öz gelirle yeni yatırımlar yeni kaynaklar olacak. Kendi kaynağını kendisi üreten anlayışı ortaya koyacağız.

Çıkardıkları Personeli Geri Alacağız

Şuan İBB personel sayısı 92 bin 176, 33 bin 725 kişiyi işten çıkardılar. Çıkardıkları personellerin hepsini işe geri alacağız. Kimse işinden, ekmeğinden olmayacak.

İstanbul'da Kentsel Dönüşüm

5 yılda 300 bin konut, toplamda 650 bin konut dönüşecek. 700 bin TL hibe, 700 bin TL kredi, 100 bin TL taşınma yardımı vereceğiz. Konutlar 18 ayda teslim edilecek. Kentsel dönüşüm bilimin ışığında olacak.

100 BİN Sosyal Konut Projesi

Bunların yanında çok önemsediğimiz bir proje daha var. O da 100 bin sosyal konut. Bu konutlar satılmayacak 39 ilçeye yetecek, satılmayacak kiralanacak sosyal konutlar yapacağız. Kentsel dönüşüme tabi olan evi bitene kadar oturmak istediği ama ev bulamadığı veya imkanlarının yetmediği vatandaşlarımıza vereceğiz. Bunları bir 'depo konut' olarak düşünebilirsiniz. Vatandaşımız 18 ay oturacak sonra yeni yapılmış evine oturacak. 1 Nisan'da bu projelerin hepsine başlayacağız. Bu konutlar ile birlikte kira fiyatları düşecek. Arz talep dengesini göz etmek zorundasınız.

2 Yeni Acil Durum Hastanesi

İstanbul'a 2 yeni acil durum hastanesi kurulacak. 9 yeni afet müdahale merkeziyle önlemleri alacağız.

Metro ve Deniz Ulaşımı 2 Katına Çıkacak

Metro hattını ve deniz ulaşımını ilk 5 yılda iki katına çıkaracağız.2034'e kadar 1004 kilometre metro hattına sahip olacağız. Raylı sistem 328 kilometreden 650 kilometreye kadar çıkacak. Sultangazi'ye 5 yıl içinde metro yapacağız.

Gençlere Müjdeler

Genç girişimciye 100 bin TL hibe, Öğrenciye özel su tarifesi, ilk kez evlenen gençlere 50 bin TL beyaz eşya desteği, her öğrenciye yıllık 10 bin TL burs, toplu ulaşımda yüzde 40 indirim, memleketine giden öğrencilerin yarısı bizden.

Emeklilere 2 BİN 500 TL Destek

İhtiyacı olan emeklilere her ay 2 bin 500 TL destek ödemesi İstanbulkart'larına yapacağız. 3 milyon emeklimiz var, ihtiyaç sahiplerinin tespitini yapacağız.