ABD Başkanı Joe Biden, ABD Maliye Bakanlığı'na Rusya'nın savunma sanayisini güçlendirme çabalarını kolaylaştıran finans kuruluşlarını hedef alma yetkisi veren bir başkanlık kararnamesi imzaladı.

Yeni yaptırım yetkisiyle, Kremlin'in Ukrayna'da yaklaşık 22 ay süren çatışmaların ardından Rus ordusunun tükenen cephaneliğini yeniden doldurma çabasını engellenmek isteniyor.

VOA Türkçe'nin haberine göre, ABD tarafından yapılan bir değerlendirmede Rusya halihazırda tanklar, insansız hava araçları ve füze sistemleri dahil 13 binden fazla askeri donanımını kaybetmiş durumda. ABD kurumları tarafından yapılan incelemenin ardından karar ayrıca, Rusya'dan ithal edilen elmas ve deniz ürünlerine yönelik mevcut kısıtlamaların da sıkılaştırılmasını öngörüyor.

Maliye Bakanı Janet Yellen kararname ile ilgili yaptığı açıklamada şunları kaydetti: "Finansal kuruluşların, bilerek ya da bilmeyerek yaptırımları atlatma ve onlardan kaçınmanın kolaylaştırıcıları olmamak için her türlü çabayı göstermelerini bekliyoruz. Rusya'nın savaş mekanizmasına tedariki kolaylaştıran finans kuruluşlarına karşı kararlı ve etkili önlemler almak için bu yetkinin sağladığı yeni araçları kullanmakta tereddüt etmeyeceğiz."

1 OCAK'TA GEÇERLİ OLACAK

Bakan Yellen, açıklamasında, ABD'nin yaptırım ihlallerini engellemek için başlattığı geniş kapsamlı girişimin parçası olan başkanlık kararnamesinin, Washington'a, Rusya kaynaklı olan ancak üçüncü ülkelerde işlenen deniz ürünü ve elmas gibi ürünleri yasaklamasını da sağlayacağını kaydetti.

Kararname, bu ayın başında G7 ülkelerinin 1 Ocak 2024'ten itibaren geçerli olmak üzere Rus elmas ürünlerine doğrudan yasak getirilmesi kararını izliyor. G7 kararı uyarınca 1 Mart 2024 tarihinden itibaren de Rus ürünü değerli taşlara dolaylı kısıtlamalar getirilecek.

Amerikalı yetkililer, Amerika'nın sanayide kullanılmayan Rus elmaslarına doğrudan ithalat yasağını zaten getirdiğini, ancak yeni önlemin, başka ülkelerde işlenen Rusya kaynaklı elmasları da kapsayacağını kaydetti.

TÜRKİYE'DEKİ BANKALAR DA ETKİLENEBİLİR

DW Türkçe'nin haberine göre ise ABD Hazine Bakan Yardımcısı Wally Adeyemo da CNBC televizyonuna yaptığı açıklamada, yeni kararnamenin Rusya'nın yaptırımları delmesine kasten ya da istemeden yardımcı olan Çin, Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) gibi ülkelerdeki bankalar üzerindeki baskıyı artırarak Rusya'ya yönelik yaptırımları güçlendireceğini söyledi. Adeyemo, finans kuruluşlarının attıkları adımlarda Rus paravan şirketler tarafından yaptırımları delmek için kullanılmadıklarından emin olmaları gerektiğine işaret etti.

Kararnamenin, ABD'nin partner ve müttefik ülkelerinin bilgisi dahilinde hazırlandığı kaydedildi.