Milli Savunma Bakanlığı (MSB) haftalık bilgilendirme toplantısında ABD ile F-16 satışına ilişkin değerlendirme yapıldı.

Bakanlık kaynakları, ABD’den alınacak F-16 uçaklarında son durumun ne olduğuna ilişkin sorulara “Hava Kuvvetleri Komutanlığımızın ihtiyaçları doğrultusunda satın alınacak F-16 Blok-70 ve modernizasyon kitleri ile diğer malzeme, mühimmat ve teçhizatın tedarik süreci daha önce açıkladığımız takvime uygun olarak olumlu şekilde devam etmektedir." yanıtını verdi.

Kürşad Zorlu yurt dışı harçları için harekete geçti Kürşad Zorlu yurt dışı harçları için harekete geçti

ABD BÜYÜKELÇİSİ: ÖNEMLİ BİR ADIM

ABD’nin Ankara Büyükelçisi Jeffry L. Flake ise bu gelişmeye ilişkin “Türkiye’nin son nesil F-16 Blok 70 savaş uçaklarını alması ve mevcut F-16 filosunu modernize etmesi konusunda bugün ileriye dönük önemli bir adım atıldı. Bu, ABD’nin ulusal güvenliği, Türkiye’nin ulusal güvenliği ve NATO’nun birlikte çalışabilirliği açısından iyi bir adım." yorumunda bulundu.

Ocak ayında ABD Dışişleri Bakanlığı, Biden yönetiminin Türkiye'nin F-16 filosunu modernize etmesini desteklediğini açıklamıştı. Biden, Türkiye'ye 20 milyar dolarlık F-16 satışını onaylaması için Kongre'ye çağrı yapmıştı.

Dışişleri Türkiye'ye F-16 satışında topu kongreye attı! Biden kongreye mektup yazdı Dışişleri Türkiye'ye F-16 satışında topu kongreye attı! Biden kongreye mektup yazdı