31 Mart’ta yapılacak yerel seçimlerde Ak Parti ve MHP, 30 büyükşehirde “ortak aday” ile seçime girecek. Her iki parti heyetlerinin yaptığı görüşmelerde, 2019 yılında olduğu gibi Ak Parti'nin Adana, Mersin ve Manisa’da MHP’nin adayına destek vereceği, diğer büyükşehirlerde ise MHP’nin Ak Parti'nin adayını destekleyeceği belirtilmişti. Ancak yapılan son görüşmelerde, Adana’nın Ak Parti'ye bırakıldığı belirtiliyor. Ak Parti'nin, görüşmelerde “yapılan anketlerde MHP’nin aday göstermesi halinde, Adana’nın kaybedilme riskinin bulunduğunu” ilettiği, bunun üzerine de iki parti arasında “Adana’nın Ak Parti'ye bırakılması, Muğla Büyükşehir Belediyesi için de MHP’li bir adayın desteklenmesi kararının alındığı” ifade ediliyor. 

‘YÖRÜK TÜRKMEN’ AYRINTISI
Görüşmelerde, MHP’nin Adana’da Ak Parti'nin adayını desteklemesi karşısında, Ak Parti'nin de Muğla’da MHP’nin adayına destek vereceğinin kararlaştırıldığına dikkat çekiliyor. Muğla’da “MHP’nin seçmeninin Ak Parti seçmenine oranla daha fazla olduğu” ve “kentteki Yörük Türkmenlerinin ağırlığı nedeniyle CHP’nin yönetiminde olan Muğla Büyükşehir Belediyesi’ni kazanma ihtimalinin yüksek olduğu” dile getiriliyor. 

ÜÇ İSİM ÖNE ÇIKTI
Cumhuriyet’ten Selda Güneysu’nun haberine göre, Erdoğan, partisinin önceki günkü merkez karar yönetim kurulu (MKYK) toplantısı sonrası sonrasında, partisinin Ankara milletvekilleri ve ilçe belediye başkanları ile bir araya geldi. Edinilen bilgiye göre, Erdoğan, görüşmede Ankara Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediye başkanlıkları için üç isim önerisi istedi. Milletvekilleri ve ilçe belediye başkanlarının verdiği isimler arasında eski Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok ile AKP Ankara İl Başkanı Hakan Han Özcan’ın adının öne çıktığı belirtildi. 

İKİ YENİ İLÇE
Öte yandan Ak Parti ile MHP heyetlerinin görüşmelerinde Ankara’daki ilçe belediye başkanlıklarındaki işbirliğinin ayrıntıları da ortaya çıkmaya başladı. Ankara’da Polatlı, Etimesgut ve Gölbaşı belediye başkanlıkları MHP’nin yönetiminde. Görüşmelerde, Ak Parti'nin, MHP’nin yönetiminde olan bu üç ilçenin dışında Kalecik ve Elmadağ ilçelerinde de “MHP’nin adayın destekleyeceği” belirtiliyor.