Milyonlarca araç sahibini ilgilendiren egzoz emisyon muayenesinde dikkat çeken bir gelişme yaşandı. Milyonlarca sürücü araçlarını muayeneden geçirmek için çeşitli uğraşlar veriyor. Muayeneden geçmeyen araçlar trafikten men edilebiliyor. Araç sahiplerinin muayeneden önce egzos emisyon ölçümlerinden araçlarını geçirmeleri oldukça önemli.

 
Araç muayenesi öncesinde egzoz gazı emisyon ölçümünün yaptırılması gerekli olup, aracın geçerli egzoz emisyon ölçümünün bulunmaması, ağır kusur kabul ediliyor. TÜVTÜRK, emisyon testini geçemeyen araçlar, "ağır hasarlı" olarak sınıflandırılarak trafikten men edileceği konusunda uyarıda bulundu.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının sorumluluğunda yürütülen egzoz gazı emisyon ölçümlerine ilişkin veirlere göre geçen yıl 11 milyon 23 bin 923 aracın ölçümü yapıldı. Egzoz emisyon ölçümü yapılan araçlardan 282 bin 229 adet araç tekrar muayeneye çağrıldı.

10 milyon 736 bin 648 aracın ise ölçümü olumlu

2024 araç muyene başladı

 

Beş binden fazla araç için süreç hızla devam ediyor

Egzoz muayenesini geçemeyen 287 bin 275 aracın 282 bin 229'u muayene tekrarında uygunluk alırken, ölçümleri başarısız sonuçlanan 5 bin 46 aracın gerekli tamir ve bakımı yaptırması için tanınan süreç devam ediyor.

Bu yıl 256 lira olan egzoz emisyon ölçümünün sonucu, e-Rapor olarak cep telefonuna kısa mesaj ile gönderildiği gibi e-Devlet'te de