Kaplumbağa Jonathan 191. yaşına girdi.

Dünyanın en yaşlı kara hayvanı olan Jonathan adlı dev Seyşeller kaplumbağası 191’inci yaş gününü kutladı.

1832 yılında doğduğu tahmin edilen Jonathan’ın ömrü boyunca ABD iç savaşı, Kraliçe Victoria‘nın saltanatının büyük bölümünü, İki dünya savaşını, büyük salgınları yaşadı.

kaplumbaga-jonathan-samimihaber (5)

Jonathan 1882’den bu yana Saint Helena adasında yaşıyor.

Erkek partneriyle 26 yıllık bir ilişki yaşayan Jonathan kaplumbağalar aleminin en uzun yaşayanı...

1980’lerde yalnızlık nedeniyle strese giren kaplumbağa Jonathan, 1991 yılında eşi Frederica ile bağ kurmuş; ancak hiç çocukları olmamıştı. 26 yıl sonra neden çocukları olmadığı anlaşılmıştı: Frederica da erkekti!

Uzun süredir onu gözlemleyen veterinerine göre "Jonathan hâlâ iyi bir libidoya sahip"  Şöyle diyor: “[Onun] sık sık Emma’yla ve bazen de Fred‘le çiftleştiği görülüyor; hayvanlar genellikle cinsiyete duyarlı değildir!"

kaplumbaga-jonathan-samimihaber (2)

Jonathan, günlerini Vali’nin evinin arazisinde özgürce dolaşarak geçiriyor.

İlerleyen yaşı nedeniyle artık görmüyor ve koku alma duyusu da neredeyse kaybolmuş durumda.

Veterineri Jo Hollings, Guinnes Dünya Rekorları için kendisini arayan yetkililere, “Jonathan’ın sağlık durumu iyi ve şu anki tüm göstergeler onun üçüncü yüzyıla ulaşacağı konusunda bizi umutlandırıyor – tabii henüz ulaşmadıysa!” diyor.kaplumbaga-jonathan-samimihaber (3)

Dev kaplumbağanın 1882’de adaya vardığında tamamen olgun (ve dolayısıyla en az 50 yaşında) olduğu düşünülüyor.

Adanın web sitesinde “İnsanlar bize sık sık Jonathan’ın doğum gününü soruyor. Cevap şu: Bilmiyoruz. Hıristiyanlar İsa’nın doğum günü olan 25 Aralık’ta doğum gününü kutlamaktan hoşlanıyor, ama bunun onun gerçek doğum günü olduğunu gösteren hiçbir şey yok.” deniyor.

Görmüyor, koku almıyor ama iştahı ve libidosu yerinde

kaplumbaga-jonathan-samimihaber (4)

Veteriner Hollings, koku alma duyusunu kaybetmesine ve katarakt nedeniyle neredeyse kör olmasına rağmen iştahının da yerinde olduğunu bildirdi: “Hala haftada bir kez, küçük ve özel bir ekip tarafından meyve ve sebzelerin takviye edici yardımıyla elle besleniyor. Bu sadece kalori takviyesi yapmakla kalmıyor, aynı zamanda metabolizmasının temel itici güçlerini de sağlıyor" diye anlattı.

kaplumbaga-jonathan-samimihaber (1)