Para söz konusu olunca çoğu insan sınırlarını zorlamaya baştan razıdır. Paranın miktarı insanların iştahını çekse de karşılığı pek çok kişi için düşündürücü olabilmekte.

Bazen arkadaş ortamlarındaki şakalaşmalarda bir iddia ortaya konur ve bunun için yapılabilecekler, sınırlar sorgulanır.

İşte o arkadaş ortamı bu kez sosyal medya oldu; iddia ise Fransa'nın başkenti Paris'in o ünlü yeraltı mezarları...

ÜRKÜTÜCÜ BİR HİKAYE

Pari̇s Yeralti Mezarliği (4)

Paris'teki ünlü yeraltı mezarlığının korkutucu bir hikayesi var; cesetlerin yüzerek evlere dolduğu, ürkütücü bir hikaye bu.

İşte bu hikayeden feyz alan bir sosyal medya kullanıcısı ortaya 10 milyon dolarlık bir bahis koydu. Bu para karşılığında bu mezarlarda kalıp kalmama bahsi sosyal medyada tartışma yarattı.

X'te Creepy.org adını kullanan bir kullanıcı, 10 milyon dolar karşılığında Fransa başkenti Paris'in yeraltı mezarlarında kalıp kalmayacaklarını sorunca kullanıcıların önemli bir kısmı açıkça isteksiz olduklarını belirtti.

Independent'ta yer alan habere göre, gönderiye yorum yapan bazı kullanıcılar, ölülere saygısızlık etmek istemediklerini söylerken, bu mezarlardaki kafatasları ve kemik yığınlarından korkanlar da vardı.

MEZARLARIN HİKAYESİ

Pari̇s Yeralti Mezarliği (2)

Bu yeraltı mezarları, 18. yüzyılda Paris'teki mezarların taşması ve cesetlerin hastalık yayması sonucu inşa edilmişti. Fransa Kralı XV. Louis, 1763'te mezarlıklardan gelen pis koku nedeniyle başkentin içine daha fazla ceset yerleştirilmemesini emretmişti. Ancak Kilise, bir alternatif bulunana kadar insanları şehir içinde gömmeye devam etti. Ayrıca halihazırda gömülmüş olan cesetler de mezarlıklarda kaldı ve onların taşınması için hiçbir plan yapılmadı. 1780'de bu cesetlerden bazıları aylarca süren şiddetli yağmurdan sonra mezarlıklardan çıkarak sürüklendi ve hatta bir duvarın yıkılması sonucu Les Innocents mezarlığındaki cesetler bir evin içine doldu. Tüm bunların sonucunda salgın hastalıklar baş gösterdi ve şehirdeki 6 milyon cesedi yeniden gömmek için bir plan yapıldı. Bu plan, cesetleri şehrin hemen dışındaki terk edilmiş madenler ve tünellere yerleştirmekti. Yoksul işçiler bu görevi üstlendi ve yeraltı mezarları bu şekilde oluşturuldu.

MEZARLIKTA KALMA YARIŞMASI DÜZENLENDİ

Pari̇s Yeralti Mezarliği (3)

İlk başta tünellerde kemik ve kafatasları düzensiz biçimde yerleştirilmiş ve bir karmaşa oluşturmuştu. Ancak 19. yüzyılda yeraltı mezarlarında çalışmalar başladı ve mezarlar mozole halinde düzenlendi. Diğer yandan daha önce bazı insanlar geceyi yeraltı mezarlarında geçirmeyi kabul etmişti.

Pari̇s Yeralti Mezarliği (1)

2015'te ev paylaşım uygulaması Airbnb, bir Cadılar Bayramı yarışması başlatmıştı. Yarışmaya katılan iki kişi, geceyi bu yeraltı mezarında geçirmeyi kabul etmişti. Yarışmayı kazanan Brezilyalı Pedro Arruda, AP'ye verdiği röportajda şu ifadeleri kullanmıştı: Oradakiler hayatta olsaydı çok daha fazla korkardım.