Emekli çiftçilerin 5,000 TL'lik ikramiyeden yararlanıp yararlanamayacağı ve bu ikramiyenin ödeme tarihi hakkında bilgi arayışları sürerken, 12.2 milyon emekliyi ilgilendiren bu ödemenin bütçeye toplam maliyetinin 61 milyar TL olduğu açıklanmıştı.

Ziraat Odası kaydı olanlar 5000 TL alacak mı?

Tarım sektörünün önemli bir kısmını oluşturan ve Ziraat Odalarına kayıtlı olan emekli çiftçiler, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı çalışmayan emeklilere tek seferlik 5 bin TL ikramiyeyi alamayacak. AK Parti Rize İl Başkanı Hikmet Ayar'ın Ziraat Odalarına kayıtlı emekli çiftçilerin ikramiyeden faydalanabilmesi için düzenleme yapılması yönünde Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüştüğü öğrenildi.

Ancak, Ziraat Odası kaydı olan tüm çiftçiler, 5000 TL'lik destekten yararlanamayabilir. Destek, belirli kriterlere göre verilecektir. Bu kriterlere uygun olan çiftçiler, 5000 TL'lik destekten yararlanabilecektir.

5,000 TL'lik ikramiye ne zaman ödenecek?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, emeklilere verilecek olan 5,000 TL'lik ikramiye ödemesinin tarihine dair açıklamalarda bulunarak, ödemelerin 15 Kasım'dan önce gerçekleştirileceğini belirtti. Bakan Işıkhan, "Ödemelerin Kasım'ın 15'ini geçmeyeceğini söyleyebilirim" dedi.

ÇKS belgesi olan emekli 5000 TL alacak mı? 

Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS)'ne kayıtlı çiftçiler 5,000 TL ikramiyeden yararlanamayacaklar. Başkan Akça, "5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'na eklenen geçici 98. madde ile 2023 yılı Ekim ödeme döneminde gelir veya aylık ödemesi yapılanlara bir defaya mahsus olmak üzere 5,000 TL ödeme yapılacağı hükme bağlanmıştır. Ancak aynı düzenleme ile emekli maaşı almaya hak kazanan kişilerden herhangi bir işyerinde veya kendi nam ve hesabına (çiftçiler) çalışmaya devam edenlerin bu ödemeden yararlanamayacağı da hükme bağlanmıştır" şeklinde açıklamada bulundu.

Çiftçilerin büyük bir kısmının emekli yaşını doldurmuş ve emekliliğe hak kazanmış kişiler olduğunu vurgulayan Akça, Çiftçi Kayıt Sistemi'ne kayıtlı emekli çiftçilerin bu karar nedeniyle mağduriyet yaşayacaklarını ifade etti. Başkan Akça, bu kararın revize edilmesi ve emekli çiftçilerin mağduriyetinin giderilmesi gerektiği konusunda bir talimat verilmesi gerektiğini belirtti.

5000 TL'lik destekten yararlanmak için gerekli olan kriterler şu şekildedir:

Çiftçinin, tarımsal faaliyette bulunması gerekmektedir.

Forbes listesinde Hafize Gaye Erkan sürprizi Forbes listesinde Hafize Gaye Erkan sürprizi

Çiftçinin, 2022 üretim yılında ekilen tarım arazilerinin toplam alanı, en az 5 dekar olmalıdır.

Çiftçinin, 2022 üretim yılında ekilen tarım arazilerinin tamamı, Türkiye Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeli kapsamında olmalıdır.

Çiftçinin, 2022 üretim yılı için ÇKS'ye kayıtlı olması gerekmektedir.

Bu kriterlere uygun olan çiftçiler, 5000 TL'lik destekten yararlanabilecektir.