Zeren Ertaş'ın ihmal sonucu ölümüne tepkiler dinmiyor.

Aydın’da Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğüne bağlı (KYK) Güzelhisar Kız Öğrenci Yurdunda arızalanan asansörün düşmesi sonucu hayatını kaybeden Zeren Ertaş için birçok kentte protesto eylemler yapıldı.

YÜZLERCE ÖĞRENCİ EYLEM YAPTI

Ertaş’ın hayatını kaybetmesi üzerine tepki gösteren öğrenciler birçok şehirde KYK yurtlarında eylem yaptı.

AYDIN

Protestoların gün boyu sürdüğü Aydın'da eylemler gece saatlerinde de devam etti. Kent meydanında oturma eylemini sürdürmek isteyen öğrenciler polis tarafından birçok kez engellendi. Öğrenciler bunun üzerine Berrin Menderes KYK Kız Yurdu'nda öğrenciler yürüyüş düzenledi.

"Susma sustukça sıra sana gelecek" sloganlarıyla yurt bahçesinde bir araya gelen öğrenciler, "Verdiğiniz yorgan kefen oldu" diyerek ihmalleri protesto etti. Öte yandan öğrencilerin yarın yine kent meydanında bir araya geleceği öğrenildi.

İSTANBUL

İstanbul'da Cevizlibağ KYK Kız Öğrenci yurdu da eylemlerin adreslerinden biriydi.

Yüzlerce öğrenci yurdun bahçesinde yürüyüş düzenledi. Yürüyüşte öğrencilerin, "Yetkililer susuyor, öğrenciler ölüyor" sloganı dikkat çekti.

İstanbul'da protestoların olduğu bir diğer nokta da Güngören'di.

Güngören Gülbahar Hatun Öğrenci Yurdu'nda kalan öğrenciler de yurdun önüne çıkarak "Susma sustukça sıra sana gelecek" ve "Hak, hukuk, adalet" sloganları attı.

DİYARBAKIR

Seçil Erzan  ve Candan kardeşler aynı koğuşta ! Seçil Erzan ve Candan kardeşler aynı koğuşta !

Diyarbakır Süleyman Bin Halid KYK Kız Yurdunda kalan öğrenciler de yurdun bahçesine çıkarak eylem yaptı. Sık sık “Kaza değil, cinayet”, “Susma sustukça sıra sana gelecek” sloganlarının atıldığı eylem sürerken yurda polis geldi.

Polis öğrencilerin yurda dönmesini istediyse de eylem bir süre daha devam etti. Öte yandan bir çok öğrenci de odalarından eyleme destek verdi.

İZMİR

Ege Üniversitesi Kız Yurdu, Zübeyde Hanım bloğu ve Bayraklı KYK yurdundaki öğrenciler de Zeren Ertaş için yürüyüş gerçekleştirdi. Öğrenciler KYK yurtlarının şartlarının düzeltilmesini istedi.

TUNCELİ

Tunceli'de ise 3 ayrı KYK yurdundan öğrenciler, Zeren Ertaş'ın ihmal sonucu ölmesini protesto etti. Tunceli KYK Kız Yurdu, Ehlibeyt Kız Yurdu ve Yusuf Cengiz TOBB Kız Yurdu'nda öğrenciler ayrıca ışıkları açma kapatma eylemi yaptı.

NE OLMUŞTU?

Aydın'ın Efeler ilçesinde bulunan, KYK'ya bağlı Güzelhisar Kız Öğrenci Yurdu'nda 16 kişinin bindiği asansör dün gece düştü. Öğrencilerden Adnan Menderes Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi 4'üncü Sınıf Öğrencisi 22 yaşındaki Zeren Ertaş, asansörden çıkmaya çalıştığı sırada sıkışarak hayatını kaybetti.