Pakistan'da bir  silahlı saldırıda 8 kişi öldü 26 kişi yaralı Pakistan'da bir silahlı saldırıda 8 kişi öldü 26 kişi yaralı

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Portekiz Cumhurbaşkanı Marcelo Rebelo De Sousa ile Kiev'deki görüşmelerinin ardından bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıda, Wagner örgütünün kurucusu Yevgeniy Prigojin'in ölümüne ilişkin bir soruya cevap veren Zelenskiy, şu ifadeleri kullandı:

"Ukrayna, bazı ülkelere uçak temini konusunda başvurduğunda, bunu kastetmemiştik. Aslında başka bir şeyi kastettik ve destek istedik. Gerçi, bu da bir anlamda bize kesin yardımcı olacak. (Prigojin'in ölümü) Bu durumla kesin alakamız yok. Herkes kimin bununla alakalı olduğunu anlıyor."

OLAY

Olay, Rusya'nın Tver bölgesinde dün meydana gelen bir özel jetin düşmesi sonucunda 10 kişinin öldüğünün açıklanmasıyla gündeme gelmişti. Rusya Federal Hava Taşımacılığı Ajansı (Rosaviatsiya) düşen uçaktaki ölenler arasında Wagner örgütünün kurucusu Yevgeniy Prigojin'in de bulunduğunu açıklamıştı. Wagner örgütüne yakınlığıyla bilinen bazı Telegram kanalları, uçağın Rus ordusu tarafından düşürüldüğünü iddia etmişti.

Yevgeniy Prigojin, beraberindeki paralı savaşçılarla 24 Haziran'da Rus yönetimine karşı silahlı bir isyan başlatmıştı. Ancak bu isyan, Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko'nun arabuluculuğu ile sona ermişti.