Ünlü yönetmen Zeki Demirkubuz, 60'ıncı Antalya Altın Portakal Film Festivali Ulusal Uzun Metraj Film yarışmasından çekildiğini açıkladı. 

Zeki Demirkubuz'un açıklamasında, bir takipçisinin "son filmi 'Hayat'ı festivalden çekeceğine yönelik bildiriye imza atmaması" üzerine verdiği cevap dikkat çekti.

Türkiye, UNESCO Dünya Miras Komitesi'nde! Türkiye, UNESCO Dünya Miras Komitesi'nde!

Demirkubuz, "Bacım, yarışmadan çekilmeyen başka filmler varken direk bana kitlenmişsin. Ayrıca 15.30'da filmi yarışmadan çekmiş ve festival yönetimine bildirmiştik. Sadece canım bildiriye imza atmak istemedi, mevzu bu. Bana fark etmez ama insan harcamak için bu kadar heyecanlı olmayın. Sevgiler." şeklinde yanıt verdi.

Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde yaşanan tartışmalı kararın yankıları sürüyor.

Festivaldeki bu gelişme, belgesel kategorisinde yarışan yönetmen Nejla Demirci’nin 'Kanun Hükmü' filmi, bir kişi hakkında yargı sürecinin devam ettiği iddiasıyla festivalden çıkarılmasının ardından geldi. Bu karara tepki gösteren 20 jüri üyesi de belgesel seçkiye alınıncaya kadar festivalden çekildiklerini açıklamıştı.

Nejla Demirci'nin 'Kanun Hükmü' filmi, festivalden çıkarılmasının ardından birçok jüri üyesi ve filmin yönetmeni, yapımcıları festivalden çekilmişti.

Bu olayın ardından Nejla Demirci, Antalya Büyükşehir Belediyesi'ne kararın iptali ve yürütmenin durdurulması talebiyle dava açmıştı. Mahkemeye sunulan dilekçede, belgeselde yer alan kişilerle ilgili halen yürüyen bir dava bulunmadığı beliritlmişti.

Festivaldeki bu gelişmeler, sinema dünyasında geniş yankı uyandırdı.