Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinden önce en düşük emekli maaşı 5 bin 500 liradan 7 bin 500 liraya yükseltilmişti. Geçtiğimiz temmuz ayında emekli maaşlarına yüzde 25 zam yapılmıştı ancak bu zammı kök maaşa göre alan emeklilerin maaşı zamma rağmen 7 bin 500 lirada kaldı.

EMEKLİYE ZAM YOLDA

Maaşlarına yapılan zamdan memnun olmayan emeklilerin çağrılarını dikkate alan hükümet harekete geçti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın emeklilerin sorununun çözülmesi için talimat vermesinin ardından başlayan çalışmalarla ilgili Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Meclis’in açılacağı ekim ayını işaret ederek sorunun çözüleceği yönünde mesaj verdi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan toplantı sonrası açıklama! Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan toplantı sonrası açıklama!

BAKAN IŞIKHAN NET MESAJ VERMİŞTİ: SÖZ VERDİK, YAPACAĞIZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan talimat aldıklarını belirten Bakan Işıkhan, bu doğrultuda çalışmalara başladıklarını ifade ettiği açıklamasında “Tüm imkanlarımızı hatta imkanları daha da zorlayarak gerekeni yapacağız. Çalışıyoruz. Söz verdik. Meclis açılır açılmaz, inşallah…" ifadelerini kullanmıştı.

‘EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI 10 BİN TL OLACAK’

Hükümetin emeklilerin sorununu çözmek için harekete geçmesinin ardından en düşük emekli maaşlarına ne kadar zam yapılacağı ve emekli maaşının ne kadar olacağı merak edilirken kulislere yansıyan konuşmalarda Meclis açıldıktan sonra gündeme gelecek olan düzenleme ile en düşük emekli maaşının 10 bin TL seviyesine yükseltileceği konuşuluyor.