Yunanistan Meteoroloji Dairesi, Avrupa Birliği'ne (AB) bağlı Copernicus Acil Durum Yönetimi Dairesi'nin verilerine dayanarak hazırladığı rapora göre, 23 Ağustos tarihine kadar Dedeağaç ve Meriç Bölgesi'nde yaşanan orman yangını sonucunda yaklaşık 720 bin dönüm ormanlık alan zarar gördü.

Son 20 yılda Yunanistan genelinde çıkan en büyük 16 yangın sonucunda toplam 4 milyon 200 bin dönüm alan zarar gördü. Bu yangınların içerisinde en geniş alana etki eden yangın, Dedeağaç ve Meriç bölgelerindeki yangın oldu ve bu alan 720 bin dönümü aştı.

Rapora göre, bu yangın, Avrupa kıtasında son yıllarda kaydedilen en büyük yangın olarak tarihe geçti. Temmuz ayında ise Yunanistan genelinde 520 bin dönüm alanın yanmasının ardından bu yıl içerisinde toplamda 1 milyon 200 bin dönümün üzerinde alan tahrip oldu.

KUNDAKLAMA TESPİT EDİLDİ

Yunanistan İklim Krizi ve Sivil Koruma Bakanı Vasilis Kikilias, ülkenin farklı bölgelerinde süren yangınlar karşısında yoğun bir mücadele yürütüldüğünü ifade ederek, şiddetli rüzgar nedeniyle bazı yangınların kontrol dışına çıktığını belirtti.

Kikilias ayrıca, başkent Atina'nın yaklaşık 50 kilometre kuzeyindeki Parnita Dağı ormanlık alanında ve Atina'nın yaklaşık 60 kilometre kuzeyindeki Avlona bölgesinde sabah saatlerinden itibaren 9 kundaklama girişimi tespit edildiğini açıkladı. Bu şüphelilerin gözaltına alındığını ve adalete hesap vermek zorunda kalacaklarını vurguladı.

Dışişleri Sözcüsü Keçeli'den İsrail Dışişleri Bakanı Cohen'in a paylaşımına tepki Dışişleri Sözcüsü Keçeli'den İsrail Dışişleri Bakanı Cohen'in a paylaşımına tepki

20 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Son 6 gündür devam eden yangınlar sonucunda 20 kişi hayatını kaybetti. Yangının yol açtığı trajediye ek olarak, Meriç Bölgesi'nde düzensiz göçmenlere ait olduğu düşünülen 2'si çocuk 18 kişinin cesedi Dadia ormanlık alanında bulundu. Yangın sürecinde, Meriç Bölgesi'nden Yunanistan'a geçmeye çalışan düzensiz göçmenlere kötü muamelede bulunduğu gösteren bir video yayınlandı ve bu olayın ardından polis, araç sahibi ve diğer şüphelileri gözaltına aldı.