Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu'na (DİSK) bağlı olan Birleşik Metal-İş Sendikası'nın (BİSAM) son verilerine göre, Türkiye'deki ekonomik zorluklar giderek artıyor. Açlık ve yoksulluk sınırları, milyonlarca vatandaşın geçinme mücadelesini daha da zorlaştırıyor.

YOKSULLUK SINIRI 42 BİN LİRAYA DAYANDI

BİSAM'ın ağustos ayı raporuna göre, Türkiye'de dört kişilik bir ailenin sağlıklı ve dengeli bir şekilde beslenebilmesi için gereken asgari harcama miktarı olan açlık sınırı, 12 bin 34 TL'ye yükseldi. Ayrıca, bir ailenin temel ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için gerekli olan yoksulluk sınırı ise 41 bin 626 TL seviyesine çıktı. Bu sınır, eğitim, sağlık, konut, eğlence, ısınma, ulaşım gibi temel giderleri içeriyor.

BİSAM raporunda, sağlıklı ve dengeli bir beslenme için aylık olarak gereken gıda harcamalarının yetişkin erkekler için 3 bin 301 TL, yetişkin kadınlar için 3 bin 145 TL, 15-18 yaş arası gençler için 3 bin 391 TL ve 4-6 yaş arası çocuklar için 2 bin 197 TL olduğu belirtildi.

Öte yandan BİSAM’ın temmuz ayındaki raporunda ise açlık sınırı 11 bin 525 lirayken yoksulluk sınırı da 39 bin 886 liraydı.