Prof. Dr. Celal Şengör, Kadir Topbaş'ın belediye başkanlığı döneminde yapılan İstanbul Jeoloji Haritası ile ilgili "O haritayı alıp çöpe atın. İstanbul topun ağzında. Bu fay, 8’e kadar deprem üretebilir" dedi. Prof. Dr. Naci Görür ise “Bana bıraksalar ben ülkeyi 10 senede depreme hazırlarım" diye konuştu.

BURASI DÜNYADAKİ EN AKTİF BÖLGE
Türkiye’nin büyük Marmara Depremi’nden sonra geçen yıllara rağmen hala depreme hazır olmadığına vurgu yapan Prof. Dr. Şengör, yurdun yoğun bir fay bölgesi olduğunu belirterek, bu fayların bölge bölge özelliklerini anlattı: “Türkiye’nin en faal yeri Ege Bölgesi. Burası dünyanın kıtalar üzerindeki en faal deprem hattıdır. Türkiye’deki fayların en belalıları 9’a kadar deprem üretir. Kuzey Anadolu Fayı, 1939’dan beri Erzincan’dan başlamış, batıya doğru kıra kıra gelmiş, en son İzmit Depremi’ni yaratmıştır, şimdi İstanbul topun ağzında. Bu fay, 8’e kadar deprem üretebilir. Ama biz bugün biliyoruz ki büyük İstanbul depremi, en kötü haliyle olsa 7,6 şiddetinde olur. Bu, gemilerle incelendi.

ASIL BEKA SORUNUMUZ DEPREMLER
Depreme hazırlık anlamında yapılması gerekenleri, yasa çıkarılması, mikro bölgeleme yapılması, fon ayrılması, bakanlık kurulması olmak üzere 4 maddede sıralayan Prof. Dr. Naci Görür ise “Türkiye’nin asıl beka sorunu depremlerdir. Bu sorun halkın farkındalık alanına girmeli. Ülkemizi yönetenler bunu görüp, gereken önlemleri alırlarsa ve halk bu konuda bilinçli olursa biz büyük felaketler yaşamadan bu afeti atlatırız. Devletle, hükümetle, siyasetle, halkla bu işin üstesinden gelmemiz lazım. Bu işin üstesinden gelinebilir mi? Evet gelinebilir. Böyle toplumlar çok. İşte Kaliforniya, İtalya, Meksika, Uruguay, Çin. Biz niye yapmayalım? Tekniğimiz var, bilim insanlarımız var, paramız var. Olmayan ne biliyor musunuz? Halkın denetime önem vermeyişi, umursamayışı ve bu işi tam olarak yapmak için bir siyasi iradenin olmayışı. Bu ikisini bir araya getirebilirsek bu işi başarırız” diye konuştu.

Mehmet Şimşek'ten enflasyon açıklaması Mehmet Şimşek'ten enflasyon açıklaması

‘HALK İSTEMEZSE BU İŞ OLMAZ’

Halk istemiyorsa bir kenti depreme hazırlamanın mümkün olmadığını ifade eden Görür, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Denetleyen sırtını döndüğünde kaçak kat çıkar, sonra resmi hale gelsin ister, imar affı verildiğinde alkışlar. Kendi ölüm fermanını alkışlayan bir toplum bu. Dünyanın hiçbir yerinde bu kadar deprem kaybı verip, bu kadar umursamaz olunmaz. Gaziosmanpaşa Köprüsü’nde bir vida sıkılmadı, bir kablo kısa geldi diye Japon bir mühendis kendini öldürdü. Bizde neler oluyor, istifa edenimiz var mı? Bizde değil midir binaların altına fırın koyup sütunları kesen, 3 katı 5 kat yapan, imarı iskanı olmayan yapılarda oturan? 50 binden fazla insanımızı kaybettiğimiz bölgede bir vali, bir belediye başkanının istifa ettiğini gördünüz mü? Birkaç müteahhit yakalandı. Sadece onlar mı suçlu? Bence en az suçlu müteahhitler çünkü kendilerine denileni yapıyorlar. Biz bu halkı ana sınıfından başlayıp eğitmek zorundayız, başka çaresi yok.”