Dolar kaç TL oldu? Dolar kaç TL oldu?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ankara'da düzenlenen bir etkinlikte yaptığı konuşmada, Türkiye'nin faiz ve döviz kurlarının etkisi altına alınmaya çalışıldığı bir dönemde mücadele ederek bu aşamaya geldiğini belirtti.

Ayrıca, hayat pahalılığıyla ilgili de net mesajlar vererek "Hayat pahalılığıyla ilgili de yakın gelecekte olumlu sonuçlar elde edeceğimize inanıyorum" ifadelerini kullandı. Bu sırada, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz da Büyük Taarruz'un 101. yıl dönümü etkinliklerinin gerçekleştirildiği Afyonkarahisar'da enflasyonla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

"İNŞALLAH MECLİSİMİZİN GÜNDEMİNE TAŞIYACAĞIZ"
Türkiye genelinde yaptıkları toplantıların sonucunda aldıkları kararları ve hayata geçirecekleri projeler hakkında bilgiler veren Yılmaz, "Bir taraftan orta vadeli programı hazırlıyoruz. Eylül ayında inşallah kamuoyuyla paylaşacağız. Diğer taraftan da beş yıllık kalkınma planımızı hazırlıyoruz. O planı da ekim ayında inşallah Meclisimizin gündemine taşıyacağız" dedi.
Orta vadeli programın üç ana ayağı olduğunu beliten Yılmaz, "Birincisi para politikamızın ana çerçevesi güncellenmiş haliyle orta vadeli programımızda yer alacak. Detayları tabii Merkez Bankamızı ilgilendiriyor. İkinci husus maliye politikamız detaylı bir şekilde orta vadeli programda yer alacak. Oradaki temel prensibimiz de şu; depremden kaynaklanan belli bir süreli harcamalar hariç olmak üzere bütçe açıklarımızın milli gelire oranını Avrupa Birliği standartlarında tutmak. Bu perspektif içinde bir taraftan gelir politikalarımızla, bir taraftan da harcama politikalarımızla kamunun belli bir disiplin içinde ve uygun şartlar altında bütçesini yönetmek. Bunun detayları orta vadeli programda" ifadelerini kullandı.
"ORTA VADEDE TEK HANELİ ENFLASYONA GİTMEYİ ÖNGÖRÜYORUZ"
Bir taraftan yatırım istihdam, üretim, ihracat çerçevesinde kalkınma sürecinin devam ettirileceğini belirnte Yılmaz, "Diğer taraftan da özellikle enflasyonla mücadeleyi kararlı bir şekilde sürdürerek istikrar içinde büyüyen Türkiye hedefini gerçekleştireceğiz. Orta vadede tek haneli enflasyona gitmeyi öngörüyoruz. Bunun işte adım adım politikalarını orta vadeli programda görme imkanı olacak" diye konuştu.