Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 31 Mart 2024'te gerçekleşecek olan Mahalli İdareler Genel Seçimi için adres değişikliği yapmak isteyen seçmenlere hatırlatma yapmıştı. Seçmenlerin oy kullanabilecekleri yerde oy kullanabilmek için adres değişikliklerini 1 Ekim'e kadar yapmaları gerekiyor.

YSK, seçmenlerin seçmen listelerini 1 Ekim itibarıyla Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nden alacağını duyurdu. Bu süreçte, seçmenler adres değişikliği işlemlerini e-Devlet uygulaması veya nüfus müdürlükleri aracılığıyla gerçekleştirebilirler.

Ancak, 6 Şubat'ta yaşanan Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen seçmenler için YSK, kolaylık sağlayacak. Deprem bölgesindeki seçmenlerin adres taşıma işlemlerini daha rahat bir şekilde gerçekleştirebilmeleri için yeni tedbirler alınacak.

İstanbul'da fırtına! Tekne battı! İstanbul'da fırtına! Tekne battı!

Mahalli İdareler ile Mahalle Muhtarlıkları ve İhtiyar Heyetleri Seçimi Hakkında Kanun'un 8. maddesi uyarınca Mahalli İdareler Genel Seçimi her beş yılda bir yapılıyor ve seçim takvimi 1 Ocak'ta başlıyor. Dolayısıyla, 31 Mart 2024 Pazar günü yapılacak seçim için adres değişikliği işlemlerinin son tarihi olan 1 Ekim yaklaşıyor.