Gucci modeli Armine  Harutyunyan, örgütün kanalına verdiği röportajda Azerbaycan'a saldıracaklarını açıklamıştı. Azerbaycan Başsavcılığı tarafından tehlike konusunda uyarı yapılmış,  Ermenistan vatandaşı Vladimir Vartanov'un farklı milletlerden olan kişilerden "VoMa" ismini verdikleri bir tabur kurduğu, tabur üyelerinin terör amacıyla eğitildiği ve işgal altındaki Azerbaycan topraklarında terör eylemlerinde bulunduklarını açıklamıştı. Azerbaycan VoMa'yı terar örgütleri listesine almıştı.

314550385823361667-mg4154jpg

TERÖR ÖRGÜTLERİ İLE İŞBİRLİĞİ İÇİNDELER

Azerbaycan yetkililerin açıklamalarına göre Vartanov'un taburunda PKK ve ASALA gibi terör örgütü üyeleri de bulunuyor.
İşgal altındayken Dağlık Karabağ'a gelen terörist "VoMa" taburunun, Ermenistan yönetimince paralı asker olarak kullandığının tespit edildiği, söz konusu taburun hem topraklarını işgalden kurtarmak için operasyon sürdüren Azerbaycan ordusuna hem de Azerbaycanlı sivillere karşı saldırılar düzenlediği ifade edilmişti.

Azerbaycan Başsavcılığı tarafından iki yıl önce bbaşlatılan soruşturmada "Devlet düzeyinde terörü destekleyen ve terörü saldırgan politikasının temel araçlarından biri haline getiren Ermenistan'ın paralı asker ve teröristleri işgalci ordusunun saflarına katması uluslararası hukuka aykırıdır. Dolayısıyla Azerbaycan Başsavcılığı, uluslararası kuruluşların işgalci devlete karşı uluslararası hukuk kapsamında yaptırım uygulaması için gerekli tüm girişimlerde bulunmaktadır." ifadelerine yer verilmişti.

5702-dsc02834-16961475112057

GENÇLİK KAMPI GÖRÜNÜMÜNDELER. ÖRGÜT KENDİSİNİ KALE OLARAK TANIMLIYOR
Ermenistan'da  her ülkeden başvuranlara  alan faaliyetleri,savaşmayı,silah kullanmayı öğreten örgüt ingilizce ve Ermenice yayında olan sitesinde kendisini şöyle tanımlıyor;

"VoMA, Ermenistan Cumhuriyeti'nin savunmasını güçlendirmeyi ve Ermeni halkının moralini yükseltmeyi amaçlayan bir sivil toplum hareketidir. Ermenistan, fethedilemez, ahlaki açıdan sağlam ve hayati bir müttefik olacak, teknolojik açıdan gelişmiş bir Ulusal Ordu ile aşılmaz bir kale haline gelmelidir"

0133248522191653-5jpeg

PKK VE ASALA ESKİLERİNDEN  DESTEK
Asılsız Soykırım İddialarıyla Mücadele Derneği (ASİMED) Başkanı Savaş Eğilmez, iki sene önce  basına verdiği demeçte yeni oluşuma dikkat çekmiş ve 

“Son günlerde yaşanan gelişmeler Ermenistan tarihi alışkanlıklarının vazgeçmediğini gösteriyor. Ermenistan'da bir terör örgütünün faal olarak sahada olduğunu görüyoruz. Bu terör örgütü işte Türkçesi hayatta kalma sanatı olan Ermenice kelimelerin baş harfleri ile oluşmuş Voma isimli bir terör örgütü. Başında Ermeni asıllı Rus vatandaşı Vladimir Vartanov diye 1965 doğumlu bir istihbarat ajanı var ve bu Ermenilerden temel olarak, militan devşirerek terör örgütünü şu anda faaliyete sokmuş durumda ve PKK dan ve Asala'nın türevlerinden çok ciddi de destek alıyor” diye açıklama yapmıştı.

armine-njnw_cover

ÖRGÜTÜN FAALİYETLERİ SAPTANDI

Doç.Dr. Eğilmez, “Azerbaycan Başsavcılığının kayıtlarına göre de bu Karabağ Savaşı'nda özetle Hankendi civarında ciddi anlamda faaliyette bulunmuş, hem Azerbaycan askeri unsurlarına özellikle de sivil ahalisine vahşice saldırılarda bulunmuş, sivilleri katletmiş. Bu durum belgelerle net bir şekilde ortada” değerlendirmesi  yapmıştı.

051229114281668-изображение-jpeg-f7777e9aabc7-1-15713441279956

CİDDİ SAVAŞ EĞİTİMİ ALIYORLAR,AVRUPA VE AMERİKADAN GENÇLERİ TOPLUYORLAR

Terör örgütünün çalışma sistemi hakkında bilgi veren Eğilmez, “18 ile 55 yaş arası insanları para karşılığında kendi bünyesinde topluyor ve Avrupa'dan katılanlar içinde uçak dahil tüm masraflarını karşılıyor. Bunları Ermenistan’da topluyorlar ve çok ciddi bir eğitim veriyorlar. Bu eğitim içerisinde dağda hayatta kalma, ateşli silah kullanma, bıçak kullanma, diğer insanlarla iletişim gibi emekli askerlerden ve iletişim uzmanlarından eğitim alıyorlar. Çok ciddi bir eğitim ağı var. Gençleri kamplarda topluyorlar, her türlü ideolojik, bunun temelinde Türk düşmanlığı var. Teorik olarak temelinde de silahlı operasyonlar yapma yeteneğine sahip olmak şeklinde bir eğitim sistemi var. O nedenle çok dikkat etmeliyiz. Biz de dernek olarak dünyanın neresinde olursa olsun ülkemize karşı aleyhine faaliyet gösteren her türlü örgütü, grubu, derneği takip ediyoruz, etmeye de devam edeceğiz” şeklinde konuşmuştu.


ASALA 42 DİPLOMATIMIZI KATLETTİ
ASALA veya tam adı ile Ermenistan'ın Kurtuluşu için Ermeni Gizli Ordusu, 1975 ve 1994 yılları arasında, Türkiye dahil 16 farklı ülkede Türk ve diğer sivil, mülki ve diplomatik hedeflere karşı bombalı ve silahlı eylemlerde bulunmuş aşırı milliyetçi silahlı örgüttür.Eylemciler, 21 ülkenin 38 kentinde, 39'u silahlı, 70'i bombalı, biri de işgal şeklinde olmak üzere toplam 110 silahlı saldırı gerçekleştirdi.

Bu saldırılarda Türkiye'nin 42 diplomatı ile 4 yabancı uyruklu kişi hayatını kaybederken, 15 Türk ve 66 yabancı uyruklu kişi de yaralandı.

thumbs_b_c_9ac00ea3b303007b7f147b82b95dbf75

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan taziye mesajı paylaşımı Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan taziye mesajı paylaşımı

Ekran görüntüsü 2023-10-03 095614