2023-2024 Eğitim-Öğretim yılı için öğrenciler barınacakları ev ya da pansiyon arayışına girdi. Bu talep, İstanbul'da zaten yüksek olan kira fiyatlarını daha da artırdı.

TEK ODALI EVLER 45 BİN TL

Özellikle İstanbul'da, 45 metrekarelik tek odalı (1+0) dairelerin kira fiyatları 45 bin liraya kadar yükselirken, Maslak'ta eşyalı 2+1 daireler 85 bin liradan başlayarak 100 bin liraya kadar çıktı. Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği (TÜGEM) Başkanı Hakan Akdoğan, bu artışın nedenini yüksek kira bedellerine istekli bir şekilde katlanabilen öğrencilere bağlıyor. Arkadaşlarıyla birlikte ev paylaşan öğrenciler, genellikle yüksek kira bedellerini paylaşma konusunda daha fazla esneklik gösteriyorlar ve bu nedenle düzenli ödeme yapma konusunda sorun yaşanmıyor.

Milli Piyango bilet fiyatları belli oldu Milli Piyango bilet fiyatları belli oldu

KAMPÜSLERE YAKIN EVLER DAHA PAHALI 

Dünya Gazetesi'nde yer alan Hamide Hangül'ün açıklamasına göre, öğrencilerin kısa süreli konaklama talepleri sayesinde ev sahipleri için tahliye endişesi ortadan kalktı ve bu nedenle öğrenciler, ev sahiplerinin gözdesi haline geldi. Yeni eğitim-öğretim döneminin yaklaşmasıyla birlikte, kampüslere yakın bölgelerde kira fiyatlarında yaklaşık %10'luk bir artış yaşandığı belirtiliyor. Akdoğan, Beşiktaş, Kadıköy, Şişli, Sarıyer, Üsküdar gibi bölgelerde fiyatların hareketlendiğini ve şehir çeperlerindeki üniversitelere yakın bölgelerde de kira artışlarının gözlemlendiğini ifade ediyor.

İSTANBUL'DA KİRALAR YÜZDE 25 ARTTI

İstoç İşadamları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Gayrimenkul Danışmanı Şenay Araç Demir, yeni eğitim-öğretim döneminin başlamasıyla kira fiyatlarında %20 ila %25 arasında bir artış yaşandığını belirtiyor. Özellikle İstanbul'da Şişli, Beşiktaş, Kağıthane, Sarıyer ve Maslak gibi bölgelerde 1+1, 1+0 ve mobilyalı dairelerde en fazla talep artışının yaşandığını vurguluyor. Ayrıca, daire bulmanın zor olduğunu ve maddi durumu iyi olan velilerin çocukları için satılık evlere yöneldiğini söylüyor. Demir'e göre, satılık konut talebi, 1+1 dairelerin kiralarında da artışa yol açtı ve öğrencilerin talebi bu dairelere yansıdı.

EŞYALI EVLER 100 BİNE KADAR ÇIKTI 

Fulya bölgesindeki Şişli'de 1+1 dairelerin 15 bin TL'den, 2+1 dairelerin 22 bin TL'den kiralandığını ifade eden Şenay Araç Demir, aynı bölgede 2+1 dairelerin 45 bin TL ile 65 bin TL, 3+1 dairelerin ise 75 bin TL ile 100 bin TL arasında kiralandığını belirtiyor. İstanbul genelinde, Maslak, Kağıthane, Beşiktaş, Beyoğlu, Nişantaşı, Sarıyer gibi bölgelerde yüksek değerli kiralamaların sürekli olduğunu ve Kadıköy, Bağdat Caddesi, Bostancı gibi Anadolu Yakası bölgelerinde de yeni siteler ve manzaralı dairelerin her zaman yüksek kira bedelleriyle kiralandığını ekliyor. Ayrıca, istedikleri kira bedelini elde etmek için bazı ev sahiplerinin indirim yapmadığını ve dairelerini kiralamak için 1-2 ay beklediğini sözlerine ekliyor.