Yeni eğitim-öğretim yılı, Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı ilk ve ortaöğretim kurumlarında yarın başlıyor. Bu yeni dönemde yaklaşık 20 milyon öğrenci ve 1,2 milyon öğretmen ders başı yapacak. Okul öncesi, ilkokul 1 ve lise 9. sınıflar, 4-8 Eylül tarihleri arasında uyum eğitimi almıştı. Ortaokul 5. sınıfa başlayacak öğrenciler ve ailelerin katılacağı rehberlik uygulamaları ise 11-15 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilecek.

Milli Eğitim Bakanlığı, 20 milyon 481 bin öğrenci ve 1 milyon 178 bin öğretmen için 2023-2024 eğitim öğretim yılına yönelik hazırlıklarını tamamladı. Öğrencilere ücretsiz ders kitapları ve yardımcı kaynaklar dağıtıldı. Yeni eğitim-öğretim yılı, 74 bin okulda ve 744 bin derslikte başlayacak.

Bu yıl, 45 bin yeni öğretmen göreve başlayacak, bunlardan 21 bin 560'ı Kahramanmaraş merkezli depremlerin yaşandığı bölgelerde görev alacak.

YENİ YILDA YENİ SİSTEM BAŞLIYOR

Eğitim-öğretim süreçlerinde bazı değişiklikler de yapıldı. Liselerde devamsızlık koşulları yeniden düzenlendi, sınıf tekrarı uygulaması geri getirildi ve açık öğretime geçişler zorlaştırıldı. Açık liselere sadece istisnai durumda olan öğrenciler kayıt olabilecek.

50’YLE SINIF GEÇME DÖNEMİ BİTTİ

Liselerde öğrencilerin 50 ortalamayla sınıf geçme uygulaması sona erdi. Yıl sonu başarı puanı 50 olan öğrencilerden en fazla 1 dersten başarısız dersi bulunanlar bir üst sınıfa geçebilecek. Yeni ders ortalaması 50 olan öğrencilerden en fazla 3 dersten başarısız olanlar, sorumlu olarak bir üst sınıfa geçebilecek. 4 ders ve üzeri zayıfı olan öğrenciler ise sınıf tekrarı yapacak. Toplam 6 dersten fazla başarısız dersi bulunanlar da sınıf tekrarı yapacak. Bu uygulama, 2023-2024 eğitim öğretim yılından itibaren kademeli olarak uygulanacak.

DEVAMSIZLIĞA AF YOK

Liselerde devamsızlık affı uygulaması da sona erdi. Özürsüz olarak yapılan her bir devamsızlık günü için öğrenciler, 1 saat fazla sosyal sorumluluk çalışması yapacak.

Sınavlar da yeni düzenlemelere tabi tutuldu. Türkçe, Türk dili ve edebiyatı ile yabancı dil derslerinin sınavları artık dinleme, konuşma, okuma ve yazma becerilerini ölçmek için yazılı ve uygulamalı olarak yapılacak. Ayrıca öğrencilere anında geri bildirim vermek için kısa süreli sınavlar yapılabilecek.

Eğitim-öğretim sürecindeki bu değişikliklerle birlikte yeni dönemde öğrenciler ve öğretmenler için farklı bir deneyim başlıyor.

TATİL DÖNEMLERİ

Birinci dönem ara tatili: 13-17 Kasım arası

Yarıyıl tatili: 22 Ocak-2 Şubat 2024 arası

Eğitime fırtına engeli: 1 gün ara verildi Eğitime fırtına engeli: 1 gün ara verildi

İkinci dönem, 5 Şubat 2024 Pazartesi başlayacak ve 14 Haziran 2024 Cuma sona erecek.

İkinci dönem ara tatili: 8-12 Nisan 2024 arası

2024-2025 eğitim öğretim yılı ise 9 Eylül 2024'te başlayacak.

Kaynak: Anadolu Ajansı