Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi, Resmi Gazete'de yayımlandı. Bu yeni tarife uyarınca, kamu kurum ve kuruluşları ile özel ve tüzel kişilerin sözleşmeli avukatlarına ödeyecekleri en düşük ücret 15 bin 800 TL olarak belirlendi. Ayrıca, dava ücretleri 8 bin TL ile 67 bin 700 TL arasında değişecek.

Yeni tarifeye göre, avukatlarla büroda yapılan sözlü danışma ücreti ilk 1 saat için 2 bin 300 TL ve sonraki her 1 saat için 1,300 TL olarak belirlendi. Avukatların çağrı üzerine gidip 1 saate kadar yaptıkları sözlü danışma ücreti ise 4 bin 800 TL oldu.

"ORTALAMA YÜZDE 90,40 ORANINDA ARTIŞ"

Türkiye Barolar Birliği'nin (TBB) internet sitesinden yapılan açıklamada yeni tarife yle ilgili şöyle denildi: 

"Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Türkiye Barolar Birliği 2023-2024 yılı Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi'nde, maktu ücretlere ilişkin önceki Tarife'nin yayımı sonrası oluşan mali tablo dikkate alınarak, ortalama yüzde 90,40 oranında artış yapılmıştır." 

ERİNÇ SAĞKAN'DAN TEŞEKKÜR

500 TL’lik banknot ne zaman geliyor? 500 TL’lik banknot ne zaman geliyor?

TBB Başkanı Erinç Sağkan yeni tarife hakkında sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi konusunda, barolarımızdan aldığımız görüş ve öneriler doğrultusunda Adalet Bakanlığı ile yürüttüğümüz çalışma neticesinde mesleğimiz ve meslektaşlarımız için çok önemli ve tarihi bir tarifeyi hayata geçirdik. Adalet Bakanı Sayın Yılmaz Tunç ve bakanlık bürokratlarına çözüm odaklı ve yapıcı yaklaşımlarından dolayı teşekkür ederim. Baro başkanlarımıza tarife hazırlığındaki katkılarından dolayı teşekkür ederim" ifadelerini kullandı.

1-109

2-80

3-75