Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Türk Silahlı Kuvvetleri'ndeki terfi ve atamaların ele alınacağı Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantısı başladı. 

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleşen toplantıya, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Atilla Gülan katıldı. 

Toplantıda albayların terfileri, görev sürelerinin uzatılması işlemleri ve general, amirallerin terfi ve atama dosyaları ele alınacak. 

YENİ GENELKURMAY BAŞKANI KİM OLACAK? 

YAŞ'ın ardından Yaşar Güler'in Milli Savunma Bakanı olmasıyla boşalan Genelkurmay Başkanlığına getirilecek isim de belli olacak. Bu durumda Genelkurmay Başkanı olarak atanması beklenen isimler arasında 2. Ordu Komutanı Orgeneral Metin Gürak, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Ali Sivri ve Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Selçuk Bayraktaroğlu yer alıyor.

Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu ile Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Atilla Gülan'ın görev süreleri devam ediyor.

YAŞ kararları kapsamında bazı korgeneraller de bir üst rütbeye terfi edecek. 3. Ordu Komutanı Yavuz Türkgenci, Ege Ordusu Komutanı Korgeneral, EDOK Komutanı Korgeneral Sinan Yayla terfi sırasında yer alıyor.

Denizbank'tan ilk açıklama geldi Denizbank'tan ilk açıklama geldi

YAŞ üyeleri, toplantı öncesi Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında Anıtkabir'i ziyaret etti.

Toplantının bir günde tamamlanması öngörülüyor ve Şura kararlarının Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın onayının ardından kamuoyuna açıklanması bekleniyor.