Nisan ayında İstanbul'da başlatılan "Yarısı Bizden" kampanyası ile kentsel dönüşüm projeleri için önemli bir adım atıldı. Bu kampanya çerçevesinde 900 bin liraya kadar hibe ve aynı miktar kredi desteği verileceği açıklandı. Faiz oranı yüzde 0,79 ve vade süresi 10 yıl olarak belirlendi. Kampanyaya başvuru yapan daire sayısı 1 milyonu aştı.

NTV'de yer alan habere göre; bu kampanya şimdi "Kentsel Dönüşüm" yasası ile desteklenmeye hazırlanıyor. Meclis'te görüşülecek olan yasa tasarısı, kampanyayı yasal bir temele oturtacak.

Sektör uzmanları, bu yasanın bürokratik engelleri azaltıcı ve mahkeme süreçlerini hızlandırıcı hükümler içerdiğini ifade ediyor. Ancak, yasa tasarısının bazı eksiklikleri bulunduğunu belirten inşaat müteahhitleri, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve ilgili bakanlıklara öneri ve çözüm önerileri sunarak süreci daha da iyileştirmeye çalışıyorlar.

Şeker Yatırım halka arz borsada ne zaman işlem görecek? Şeker Yatırım halka arz borsada ne zaman işlem görecek?

Ayrıca, müteahhitler, geçen 5 ayda konut inşaat maliyetlerinin arttığını ve bu kampanyanın kapsamındaki tutarların gözden geçirilmesini talep ediyorlar.