Gezi Parkı Davası'nda ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının Yargıtay tarafından onanmasının ardından iş insanı Osman Kavala, kararı değerlendiren bir açıklama yaptı.

Kavala, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"Yargıtay’ın onama kararı, hukuk ilkelerine ve insan hayatına değer vermeyen bir anlayışın ürünüdür. Bu karar, delil olmadan insanları mahkum etmenin yargıda norm haline geldiğinin en çarpıcı göstergesi olmuştur."

sl

TİP'Lİ VEKİL CAN ATALAY'A 18 YIL HAPİS

Yargıtay'ın Osman Kavala'ya verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını ve Türkiye İşçi Partisi'nden (TİP) Hatay Milletvekili seçilen Can Atalay, Tayfun Kahraman, Mine Özerden ve Çiğdem Mater Utku'ya verilen 18'er yıl hapis cezalarını onaylamasının ardından, Osman Kavala'nın durumu Avrupa kurumlarının önümüzdeki haftalarda gündeminde olması bekleniyor.

"OSMAN KAVALA'NIN DERHAL SERBEST BIRAKILMASI İÇİN ÇAĞRI"

Marmara Denizi sallanmaya devam ediyor: 3,2! Marmara Denizi sallanmaya devam ediyor: 3,2!

Deutsche Welle (DW) Türkçe'den alınan bilgilere göre, Osman Kavala'nın durumu, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi'nin (AKPM) 9-13 Ekim tarihleri arasında Fransa'nın Strasbourg kentinde düzenlenecek olan genel kurul toplantılarında ele alınacak. AKPM, özel bir genel kurul oturumu düzenlemeyi ve bu oturumda "Osman Kavala’nın Derhal Serbest Bırakılması İçin Çağrı" başlığı altında tartışmaları gündeme getirmeyi planlıyor.

Oturumun düzenlenip düzenlenmeyeceği, 9 Ekim sabahı AKPM Başkanlık Divanı'nda yapılacak olan nihai oylamaya bağlı olacak. Eğer Başkanlık Divanı'ndan onay çıkarsa, oturumun 12 Ekim Perşembe günü öğle saatlerine doğru gerçekleşmesi öngörülüyor.