ABD merkezli sağlık araştırma kuruluşu Mass General Brigham uzmanlarına göre, yapay zeka sohbet robotu ChatGPT, gelecekte doktorların en büyük yardımcısı olma yolunda ilerliyor.

Araştırmacılar, ChatGPT'ye 36 hastanın detaylı sağlık verilerini yüklediler ve yapay zekadan teşhis ve tedavi önerileri istediler.

ChatGPT'nin kararlarını, gerçek vakalarla karşılaştıran uzmanlar, yapay zekanın ortalama yüzde 72 başarı oranına ulaştığını bildirdi.

Instagram hesabı nasıl çalınıyor? Instagram hesabı nasıl çalınıyor?

Özellikle "nihai teşhis" konusunda yapay zekanın yüzde 77'lik doğruluk oranına ulaştığı belirtildi. Ancak benzer hastalıkları birbirinden ayırt etme konusunda yapay zekanın zorlandığına dikkat çekildi. "Ayırıcı tanı" koyma başarısının yüzde 60'a kadar düştüğü gözlendi. Yapay zekanın doğru tedaviyi seçme başarısının ise yüzde 68 olduğu ifade edildi.

Bilim insanları, yapay zekanın acil vakalarda da doğru kararlar verebildiğini vurguladılar. Araştırmacılar, ChatGPT'nin başarısının "tıp fakültesinden yeni mezun bir stajyer doktora yakın" olduğunu ve yapay zekanın insan doktorlarla karşılaştırıldığında uzmanlık ve karar yeteneğine sahip olmadığını belirtiyorlar.