Dedeağaç kentinde dün meydana gelen yangının ardından Yunanistan'ın bölgede acil durum ilan etmesi sonrasında Edirne Valiliği, İpsala Sınır Kapısı'ndaki geçişleri durdurma kararı almıştı. Haber alınan kapının kapanması haberi üzerine pek çok kişi, Yunanistan'a geçiş için Pazarkule Sınır Kapısı'na akın etti. Bu yoğunluk bugün de devam ediyor.

Ekran görüntüsü 2023-08-21 140716

Ekran görüntüsü 2023-08-21 140730

Pazarkule Sınır Kapısı'nda, gurbetçilerin de aralarında bulunduğu birçok kişi Yunanistan'a geçmek isteyerek uzun kuyruklar oluşturuyor. Fransa'da yaşayan Gökhan Erciyeş, yaptığı açıklamada, feribotla Yunanistan'a geçmeyi planladığını belirtti. Seyahat esnasında Yunanistan'daki orman yangınının büyüdüğünü öğrendiklerini ve İpsala Sınır Kapısı'nın kapandığını öğrendiklerini aktaran Erciyeş, Kapıkule veya diğer sınır kapılarına yönlendirildiklerini ifade etti. Erciyeş, "Akşam Edirne'ye geldik. Burada konakladık. Tekrar güneye inip yine Dedeağaç üzerinden feribota yetişmeye çalışacağız." şeklinde konuştu.

Son yağmurlar barajları nasıl etkiledi? Son yağmurlar barajları nasıl etkiledi?

Tatil amacıyla Dedeağaç'a giden Işıl Sunan da İpsala Sınır Kapısı'nın kapandığı haberi üzerine Pazarkule'ye yönlendirildiklerini belirtti. Pazarkule'de yoğunluğun yaşandığını aktaran Sunan, "Umarım kolayca geçebiliriz. Gideceğimiz bölgede yangın olup olmadığını Yunanistan'a geçtikten sonra öğreneceğiz. Dedeağaç'ta da yangın olduğunu duyduk." şeklinde konuştu.

Edirne Valiliği tarafından yapılan açıklamada, Yunanistan'da yangınların devam ettiği ve İpsala Sınır Kapısı'na bağlantılı otobanın ulaşıma kapalı olduğu hatırlatıldı. Yan yollarla ulaşımın sağlanabileceği ancak yan yolların tekrar kapanma riskinin devam ettiği belirtilen açıklamada, "Bu nedenle, İpsala Sınır Kapımızdan giriş ve çıkışlar kontrollü bir şekilde yapılabilmektedir." ifadelerine yer verildi.