Yüzlerce ABD'li Yahudi, ABD Kongre binasının içinde ve dışında İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarına karşı oturma eylemi başlattı.

ABD KONGRESİNDE OTURMA EYLEMİ

Bazı protestocular gözaltına alınırken Amerikalı Yahudiler, Kongre'nin Gazze'de ateşkes çağrısı yapana kadar binadan ayrılmayacaklarını ve oturma eylemine devam edeceklerini açıkladılar. 

ABD'Lİ YAHUDİLER: ATEŞKES ŞİMDİ

İnternette yer alan görüntülerde, bazıları yerde oturan kalabalık bir grubun ünlü binayı topladığı ve "Yahudiler ateşkes diyor" yazılı büyük bir pankartı sallayarak "Özgür Filistin" sloganı attığı görülüyor.

Rotunda'nın balkonunda da ateşkes çağrısı yapan pankartlar sallayanlar vardı. Pankartlardan birinde "ölülerin yasını tut ve yaşayanlar için cehennem gibi savaş" yazıyordu.

Toplananların birçoğu Tallit dua şalları ve Kippahlar da dahil olmak üzere Yahudi kıyafetleri giymişti. Diğerleri ise üzerinde "bizim adımıza değil" yazan siyah tişörtler giymişti.

"FİLİSTİNLİLERE SOYKIRIMA SON VERİN"

Gösteri Barış için Yahudi Sesi kampanya grubu tarafından organize edildi. Grup X'te şunları yazdı: "Hepimiz ABD hükümetinin yardım ve yataklık ettiği Filistin halkına yönelik soykırıma son verilmesini talep etmek için buradayız.