Uluslararası Voleybol Federasyonu (FIVB), A milli takımlar düzeyinde voleybolcu "devşirme" uygulamasına sınırlama getirdiğini duyurdu.

FIVB, "voleybolcu devşirme yönteminde" 15 Eylül 2023 tarihi itibariyle değişiklik yaptı.

FIVB'nin aldığı karar sonucu bir ülkenin A milli takımında forma giymiş olan voleybolcular, vatandaşlık alsa da artık başka bir ülkenin A milli takımında olamayacak.

Başka ülkelerde doğan ve söz konusu tarih öncesinde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı alan 5 isim ise bu karardan etkilenmeyerek A milli takımlarda forma giyecek.

y-4

VARGAS DEVAM EDİYOR

Filenin Sultanları'nın yıldız ismi Küba asıllı Melissa Vargas, 2021'de Türkiye vatandaşlığına geçtiğinden dolayı FIVB'nin yeni devşirme kuralından etkilenmiyor.

Türkiye'nin Avrupa ve Milletler Ligi şampiyonluğunun mimarlarından olan Vargas'a, 18 yaşında yaşadığı sakatlığın ardından, yeterli tedavi imkanı olmadığını dile getirdiği için Küba tarafından, 4 yıl men cezası verilmişti.

Sığınmacı statüsü çerçevesinde gittiği İsviçre'de voleybol hayatını sürdüren yıldız isim, Sultanlar Ligi ekiplerinden Fenerbahçe'nin radarına girdi.

Fenerbahçe'ye 19 yaşında imza atan ve sarı-lacivertli forma ile başarılı bir performans ortaya koyan Vargas, Sırbistan'ın da istemesine rağmen tercihini Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığından yana kullandı.

Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartını 2021 tarihinde alan ve iki yıl beklemesinin ardından Filenin Sultanları ile Milletler Ligi ve Avrupa şampiyonluğunu alan Vargas, şu anda Japonya'da 2024 Paris Olimpiyat Elemeleri'nde A Milli Takım'ın kadrosunda bulunuyor.