TikTok fenomeni Aaliya Adam, Türkiye'deki tatil deneyimine karşı takipçilerine ciddi uyarılarda bulunduğu bir video paylaştı. "Turistlerin her zaman yaptığı ve onlara bin Euro'ya mal olan 5 hata" başlığıyla yayınladığı videoda Türkiye'de karşılaştığı dolandırıcılık olaylarına dikkat çekti. 

Ünlü fenomen Türkiye'de tatil yapacak olan turistleri aşırı yüksek tarife çıkaran taksiciler, sahte çantalar ve turist tuzakları da dahil olmak üzere ülkedeki büyük çaplı dolandırıcılıklara karşı uyardı. 

"MAĞAZADA GÖZÜNÜZÜN ÖNÜNDE FİYAT DEĞİŞEBİLİR"

"Bunlar Türkiye'ye bir gezi planlamadan önce bilmeniz gereken 5 şey" diyen Aaliya Adam, popüler TikTok kanalında takipçilerine seslendi. 

Adam, videosuna dünyayı dolaşan sıradan bir kişi için, "Çok sayıda dolandırıcılık var" noktasına vurgu yaparak başladı.

Mağaza satıcılarının gözünün önünde fiyatı değiştirebileceğini belirten Adam, "Bu kesinlikle kontrolden çıktı" dedi.

"TL OLARAK ÖDEYİN"

Ayrıca turistlerin fiyatı artırmak için dolar veya euro cinsinden ücret almaya çalışacakları için her zaman Türk Lirası cinsinden ödeme yapmaya çalışmaları gerektiği konusunda da uyardı.

"TAKSİ KULLANMAYIN"

Türkiye'de her zaman toplu taşıma araçlarını kullanmalarını tavsiye eden TikToker, taksi kullanmak zorunda olduklarında ise navigasyon kullanmaları konusunda tavsiye verdi. Navigasyon kullanmadıkları takdirde ise kısa bir yolculuk için fahiş bir ücret ödeyebileceklerinin altını çizdi. 

"MARKA SATIN ALMAYIN"

Aaliya'nın üçüncü tavsiyesi ise "Bir alışveriş merkezi olmadığı sürece asla marka satın almamak" oldu. 

Türkiye'de çok sayıda sahte tasarım ürünü satıldığını, ancak satıcıların sizi bunların gerçek olduğuna ikna etmeye çalışacaklarını, böylece sahte ürünler için çok fazla para ödeyebilecekleri konusunda sıkı sıkı uyarılarda bulundu.