Dün akşam İstanbul'da başlayan sağanak yağış, Arnavutköy ve Başakşehir ilçelerinde sele neden oldu. Birçok vatandaş mahsur kaldığı sel felaketiyle ilgili İstanbul Valiliği'nden açıklama yapıldı. 

2 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

İstanbul Valiliği tarafından yapılan açıklamada, şiddetli sağanak yağışın kuzey bölgelerini vurduğu ve su baskınlarına yol açtığı hatırlatıldı. Metrekareye düşen yağış miktarının 125 kilogram olduğu belirtilirken, sel nedeniyle Başakşehir ve Küçükçekmece ilçelerinde 2 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı. Ayrıca, 12 kişinin de yaralandığı ve tedavilerinin devam ettiği bildirildi.

Son dakika! AA kameramanı Gazze'de hayatını kaybetti Son dakika! AA kameramanı Gazze'de hayatını kaybetti

Açıklamada, su baskınları nedeniyle kamu hizmeti sunan bazı kurumların kısmen etkilendiği ve 112 Acil Çağrı Merkezi'ne 1150, belediyelere ise 2540 su baskını ihbarı geldiği ifade edildi. AFAD, itfaiye, İSKİ ve belediyelerin kurtarma ekiplerinin ihbarları karşılamak için çalıştığı, ayrıca emniyet, jandarma ve sağlık birimlerinin de destek verdiği belirtildi.

1754 EV VE İŞ YERİ ZARAR GÖRDÜ

Selden etkilenen bölgede 1754 ev ve iş yerinin zarar gördüğü açıklamada, mahsur kalan vatandaşların olmadığı ve barınma ihtiyaçlarının kamu misafirhaneleri ve tesislerde karşılanacağı ifade edildi. Kızılay ve belediyelerin, selzedelerin acil ihtiyaçlarını karşılamak için çalışmalarına devam ettiği belirtildi.

Ayrıca, selin kısmen etkilediği Başakşehir Devlet Hastanesi ve Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi'nde sağlık hizmetlerinin sürdüğü bilgisi paylaşıldı. Sel felaketinde Başakşehir'de Yıldız Yurtseven (57) ve Küçükçekmece'de ise Gine uyruklu İraman Kebe'nin (32) hayatını kaybettiği ifade edildi.