Muğla-Milas'taki Akbelen Oarmanı'nda Limak Holding ve IC Holding'in iştiraki YK Enerji tarafından işletilen Yeniköy-Kemerköy Termik Santrali'nin kömür sahasını genişletmek için yapılan ağaç kesimi protestoları 9. gününde devam ediyor.

15 YAŞINDA GENÇ ÇAM FİDANI KESİLDİ

Muğla Valiliği'nin yaptığı açıklamaya rağmen kesim işlemi dün sabah (2 Ağustos) tekrar başladı. Jandarma ekipleri İkizköylülern ve çevre savunucularının konuşlandığı kampta çevre güvenliği önlemleri aldı. Önceki gün 10-15 yaşındaki genç çam fidanlarının kesilmeye başlayan arbede sonucunda kesim yarım kalmıştı. 

ÇEVRECİLERDEN VALİ HAKKINDA SUÇ DURYURUSU  

Çevreci aktivistler, Muğla Valisi Orhan Tavlı hakkında, “Anayasal suçu engellemek için yurttaşlık görevini yerine getiren yurttaşlara karşı kolluk gücünün zor kullanmasından sorumlu olması” gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. 

Balıkesir'de köprü çöktü! Balıkesir'de köprü çöktü!

CHP'DEN SORU ÖNERGESİ

Ayrıca CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Semra Dinçer, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı'ya Akbelen Ormanı'ndaki ağaç kesimi ile ilgili soru önergesi verdi. Dinçer, orman izni süresinin dolması ve sürekli uzatılması hakkında açıklama beklediklerini ifade etti.

BODRUM BELEDİYE BAŞKANI ARAS'TAN SU KRİZİ UYARISI!

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras da ağaç kesiminin su krizine yol açacağı konusunda uyarılarda bulundu. Bölgenin su rejiminin bozulacağını, yeraltı sularının azalacağını ve su krizine yol açacağını belirtti.

Aras, Hacettepe Üniversitesi’nin raporundan yola çıkarak bölgenin su rejiminin bozulacağını, yer altı sularının yok olacağını kaydetti. Aras, Muğla’yı bekleyen tehlike için şu ifadeleri kullandı:

“Şu anda üç tane termik santral, Muğla’nın bir yıllık su ihtiyacını bir su oburu olarak tüketiyor. Bodrum’da, Milas’ta tüm bölgelerde su krizi ile karşı karşıyayız. Buradaki orman kaldırılıp, altındaki kalkerli tabaka kaldırılırsa, buranın su rejimi bozulacak. Ve bu yer altı suları yok olacak. Yer altı sularının seviyesi zaten şu anda gittikçe düşüyor. Siz, yeraltı sularının seviyesini düşürdükçe, daha derine kazdıkça tuzlanma başlayacak ve geri dönülmez bir tahribat oluşacak.”

Protestoların devam ettiği bölgede telefonlarının çalışmadığı belirtiliyor ve çevre savunucuları kampta kalmaya devam ediyor. Jandarmanın kesim alanına girişleri ve kamptaki önlemleri ise çevrecilerin dikkatini çekiyor.