Altı çocuk ve iki yetişkin, salı günü Pakistan'da derin bir vadi üzerinde asılı duran bir teleferikte, saatlerce mahsur kaldı. 

Çocuklar okula gitmek için vadiyi geçmek için telesiyeji kullanırken, Hayber Pakhtunkhwa eyaletinin ücra, dağlık bir kesiminde yolculuğunun ortasında bin 200 fit (yaklaşık 365 metre) yükseklikte bir kablo koptu.

Teleferikte mahsur kalan Gulfraz, Pakistan televizyon kanalı Geo News'e telefonla yaptığı açıklamada, teleferikte sekiz kişinin bulunduğunu doğrulayarak, "Tanrı aşkına bize yardım edin" dedi ve ekledi: “Havada mahsur kalmamızın üzerinden neredeyse beş saat geçti. Durum o kadar kötü ki bir adam bayıldı bile. Helikopter geldi ama herhangi bir operasyon yapılmadan oradan ayrıldı.”

Olay, yerel saatle sabah 7.00 civarında, sakinlerin Allai vadisindeki mahalle yetkililerini cami hoparlörleri kullanarak uyarmasıyla ortaya çıktı.

İngiltere'de rekor bizde! İngiltere'de rekor bizde!

En yakın ana kasabaya birkaç saat uzaklıktaki vadinin her iki yanında endişeli kalabalıklar toplandı.

nefes kesen kurtarma

HELİKOPTERSİZ KURTARMA İMKANSIZ

Eyalet kurtarma teşkilatının üst düzey yetkilisi Abdul Basit Khan, AFP'ye verdiği demeçte, teleferikte çoğunlukla okul çocuklarından oluşan en az sekiz yolcunun bulunduğunu söyledi. Televizyonda yayınlanan görüntülerde, derin bir vadinin üzerinde asılı duran ve yemyeşil dağlarla çevrili gondolun yakınında dolaşan bir Pakistan Ordusu helikopteri görülüyor.

Pakistan'ın kurtarma hizmeti yetkilisi Zülfikar Han, AFP'ye yaptığı açıklamada, "Teleferik, helikopter olmadan yardım etmenin neredeyse imkansız olduğu bir yerde mahsur kaldı" dedi.

Okul Müdürü Ali Asghar Khan, AFP'ye telefonla yaptığı açıklamada, çocukların genç erkekler ve devlet lisesi Battangi Peştuca'nın öğrencileri olduğunu söyledi.

gulf

GÜVENLİ GEÇİŞLER YOK

Khan, "Okul dağlık bir bölgede yer alıyor ve güvenli geçişler yok, bu nedenle telesiyeji kullanmak yaygın" dedi.

Olayı duyan çocukların aileleri uzun süre yetkililerden haber almayı bekledi.

Bekçi Başbakan Anwaar-ul-Haq Kakar, dağlık bölgelerdeki tüm telesiyejlerin denetlenmesi ve "güvenlik uyumlu" olmayanların derhal kapatılması yönünde bir talimat yayınladı. Çocuklar helikopterin gelmesinin ardından kurtarıldı.

Yolcu ve bazen de araba taşıyan teleferikler, Hayber Pakhtunkhwa eyaletinin kuzey bölgelerinde ve Gilgit-Baltistan'da yaygındır ve yolların yapılamadığı bölgelerde köyleri ve kasabaları birbirine bağlamada hayati öneme sahip.