Tüm Süt, Et ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Derneği (TÜSEDAD), çiğ süt üretim maliyetinin giderek yükseldiğini belirterek, 12,86 TL/lt olan fiyatın oldukça düşük olduğunu belirtti. TÜSEDAD, konuyla ilgili maliyet tablosunu paylaşarak süt üreticilerinin zararda olduklarına değindi.

"ÇİĞ SÜT ÜRETİM MALİYETLERİ YÜKSELDİ"

TÜSEDAD, konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı;

"Bildiğiniz üzere, 10 ay boyunca USK tarafından çiğ süt tavsiye fiyatı açıklanmamış ve bu dönem içerisinde aynı kurum tarafından açıklanan çiğ süt üretim maliyeti giderek yükselmiştir.

Konserlere milyonlar gitmiş Konserlere milyonlar gitmiş

Kurumun açıkladığı maliyetler gerçek maliyetlerin altında kalmasına rağmen deklare ettiği fiyat bunun da altındadır.

"KIRMIZI ET İTHALATI..."

Bu durum; sadece süt sektörünü değil et sektörünü de çıkmaza sokmuş ve ülkemizi kırmızı et ithalatına mahkûm etmiştir.

USK Başkanlığı’nın yıllardır süt sanayicisi tarafından yapılması kurumun işlevselliğini ve itibarını zedelemiştir. Kırmızı et ve süt sektörünün ayrılmaz bir bütün olduğu kurum tarafından algılanmalıdır.

Derneğimiz her ay olduğu gibi, bu ay da piyasada oluşan gerçek üretim girdi fiyatlarını dikkate alarak çiğ süt üretim maliyetini 12,18 TL/lt olarak hesaplamıştır. Tüm üretim girdilerinin hızla pahalandığı bir dönemde süt üreticisi yine zarar etmeye mahkûm edilmiştir. Sonuç olarak süt ve et fiyatları ithalat ile baskılansa da, bu gidişat sürdürülebilir olmaktan çok uzaktır.

"LİTRE FİYATI 14.6 TL OLMALIDIR"

Bu nedenle; sektörü dengede tutacak ve üretim arzının devamlılığını sağlayacak olan 1 litre çiğ süt tavsiye fiyatının; derneğimiz tarafından her ay hesaplanan maliyet üzerine konacak ortalama %20 kar ile açıklanması önerilmektedir.

Buna göre Ağustos ayı çiğ süt satış fiyatı 14,6 TL/lt’nin altında olmamalıdır.

Web sitemizde konuya ilişkin maliyet hesaplaması ayrıntıları ile kamuoyuyla paylaşılmaktadır. Ayrıca aşağıda da bilgilerinize sunulmaktadır.

Saygılarımızla."

Ekran görüntüsü 2023-08-17 100708