Eski bakanlardan Yıldırım Aktuna'nın oğlu olan eski İYİ Parti İstanbul İl Başkan Yardımcısı Oğul Aktuna, parti üyeliğinden istifa ettiğini duyurdu. Aktuna, bir otelde düzenlenen basın toplantısında, İYİ Parti içinde siyaset yapma şartlarının ortadan kalktığını ifade etti.

"İYİ PARTİ KENDİ SORUNLARIYLA UĞRAŞIYOR"

İktidar ve muhalefetin dışında yeni bir siyasi hareket oluşturma amacıyla adım attığını belirten Aktuna, cumhurbaşkanı seçim süreci ve sonrasında muhalefetin eleştirel bir tutum sergilememesinin, İYİ Parti'den istifa etme kararında etkili olduğunu açıkladı. Aktuna, muhalefet partilerinin kendi iç sorunlarıyla meşgul olduğunu söyleyerek, "CHP kendi içinde kaotik bir durum yaşıyor. İYİ Parti de kendi sorunlarıyla uğraşıyor. Her iki parti de topluma şu an umut veremiyor" şeklinde değerlendirmede bulundu.

ANTİDEMOKRATİK UYGULAMALAR 

CHP'li vekiler sahaya iniyor: Mülakatlar başlıyor! CHP'li vekiler sahaya iniyor: Mülakatlar başlıyor!

Oğul Aktuna, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na yönelik eleştirilerde bulunarak şunları dile getirdi:

"Meral Başkan ve Kemal Başkan Sayın Erdoğan'a sürekli olarak demokrasi dersi veriyorlar. Yıllardır antidemokratik uygulamaları eleştiriyorlar. Ancak siz demokratik olmak iddiasında iseniz neden blok listeyle kurultaya gitme kararı alıyorsunuz? Neden demokratik ilkelere aykırı davranıyorsunuz? Muhalefet cephesinde umut veren bir parti ve lider bulunmamaktadır. Bu noktadan sonra Erdoğan'ın yaptığı zamların bile eleştirilmesinin etkisi kalmamıştır. Hatta eleştiri yapmaya vakitleri yok. Muhalefet kendi iç çekişmeleri ile meşgul. Kendi koltuklarını korumak için uğraşan bir muhalefet var; hem İYİ Parti hem de CHP."

Aktuna, son bir yıldır siyasi geleceği için çalışmalar yürüttüğünü belirterek, önce bir hareket, daha sonra ise bir parti oluşturmayı hedeflediğini ifade etti.