Ünlü jeolog Prof. Dr. Naci Görür, İstanbul'da olası bir depremin yol açabileceği risklere dikkat çekti. Görür, özellikle şehrin temel ihtiyacı olan içme suyunun sağlandığı barajlar konusunda uyarılarda bulundu.

Prof. Dr. Görür, "İSKİ’nin barajlarında ben de görev yaptım. 14 tane barajın, 7'si çok tehlikeli. Yani bu depremi çıkartır veya çıkartmaz" ifadelerini kullandı ve şunları ekledi:

"Sürekli proje, proje... Bütün raflar proje doldu. Eminim dünyada en fazla deprem hazırlık projesi yapan ülke Türkiye'dir. İstanbul depreme hazır değil. Yapılması gerekenlerin yanında daha az" eleştirisinde bulundu. 

"DEPREM SONRASI ATIK TEHLİKESİ"

Bahçeli'den Saffet Sancaklı sorusuna cevap Bahçeli'den Saffet Sancaklı sorusuna cevap

Belediyeler ve hükümetin koordineli bir şekilde çalışması gerektiğine vurgu yapan Naci Görür'ün diğer bir uyarısı da depremden sonra ortaya çıkacak atıklarla ilgiliydi.

Görür, "İstanbul'da en az yüz milyon ton atık çıkar. Bunun içinde asbest de dahil, parlayıcı, patlayıcı, toksin, kimyevi maddelerin hepsi olur. Bunları şimdiden, uluslararası yöntemlere göre nasıl bertaraf edeceğiz? Nasıl bunları ortadan kaldıracağız? Nasıl geri dönüşüme tabii tutacağınızın planlanması lazım" diye konuştu.