Bursa'da okullar tatil mi? Bursa'da okullar tatil mi?

ALEYNA HORASAN 

Üsküdar Üniversitesi Eğitim Uzmanı Ertuğrul Tut, Samimi Analiz Programı’nda Aleyna Horasan'ın sorularını cevapladı.

Üniversite tercihinde kararsızlık yaşayan adayların dikkat etmeleri gereken konular hakkında önemli bilgiler veren Tut, "Ütopik bir hedef belilediysek oturup düşünmek gerekir" dedi. 

MESLEK SEÇİMİ KADERSEL BİR TERCİHTİR

Tut, “Adaylar kendilerini tanımıyorlar. Bu durum toplumun tipik sorunlarından biri. Adaylara kendileriyle konuşmaları gerektiğini söylüyorum. Sadece popüler olduğu için mi bu mesleği seçiyorsun? 5 yıl sonra kendini nerede görmek istiyorsun? diye sorular soruyorum. Aslında meslek seçimi kadersel bir tercih. Rehberlik alanında ciddi sıkıntılarımız var”  dedi.

Tercih robotlarının ÖSYM’nin verilerine bakarak 5 dakikada tercih yapma imkanı sunuyor diyen Tut, ancak rehberlik servislerinde verdikleri yüz yüze iletişim gibi olmadığı için yapay zekanın tercihte tek başına yeterli olmadığını da söyledi.

"SINAVA YENİDEN HAZIRLANMAK İÇİN BİR YILLIK SÜREÇ VAR"

Halen karar verememiş adaylar için de kritik değerlendirmede bulunan Tut, mesleki bir kararsızlık varsa adayların en yakın üniversitelere gidip yerinde görüp bilgi almaları gerektiğini söyledi.

Tut, “Ben tekrardan sınava hazırlansam mı, yoksa var olan puanım üzerinden tercih yapsam mı? diye kararsızların olduğunu varsayarak bu süreci iyi değerlendirmeleri gerekiyor. Çok geride bir sıralamayla ütopik bir hedef belirlediysek orada oturup bir tekrarı düşünmek gerekiyor. Sınava yeniden hazırlanmak için bir yıllık bir süreç var. Birçok şeyi halledebiliriz ama temelden gelen bir eksiklik varsa bunların ne kadarını halledebiliriz diye adayın kendisine sorması gerekir” dedi.