Muğla'nın Milas ilçesine bağlı İkizköy'deki Akbelen Ormanları'nda, Limak Holding ve IC Holding'in ortak iştiraki olan YK Enerji'nin kömür maden sahasını genişletmek istemesine karşı bölge halkının mücadelesi devam ederken, ilgili şirketlere yönelik baskılar toplumda yankı bulmaya devam ediyor.

Son olarak "Akbelen yuvamız vermeyeceğiz" isimli Twitter (X) hesabı üzerinden UNDP'nin Limak ile olan işbirliğini sonlandırması için bir kampanya başlatılmıştı.  

Sosyal medyada artan tepkiler üzerine Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Türkiye Ofisi, Limak Şirketler Grubu’nun sosyal yatırım kolu olan Limak Vakfı ile olan işbirliğini sonlandırma kararı aldıklarını açıkladı. 

Hayırlı işler! Akbelen'in altından bakın kim çıktı! Hayırlı işler! Akbelen'in altından bakın kim çıktı!

Daha önce de Limak Holding'in Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir, aslında "çevre gönüllüsü" olarak bilinen ve dünyanın önemli çevre koruma vakıflarından biri olan WWF Türkiye'nin (DHKV - Doğal Hayatı Koruma Vakfı) üyesi olduğu ortaya çıkmıştı. Sosyal medyada yükselen eleştirilen neticesinde WWF, Özdemir'i üyelikten çıkardığını duyurmuştu. 

PROJEYİ LİMAK FONLADI 

UNDP'nin Limak ile işbirliğini sonlandırdığını duyurduğu ; 2016'dan bu yana "Türkiye'nin Mühendis Kızları" adıyla yürütülen programın Limak Vakfı tarafından fonlandığı belirtildi. 

"UNDP LİMAK'A FİNANSMAN SAĞLAMADI"

Programın finansmanını sağlamak amacıyla UNDP'nin Limak Vakfı'ndan toplamda 795.060 ABD doları fon aldığının aktarıldığı açıklamada, "Sosyal medyada dolaşan iddiaların aksine, UNDP hiçbir zaman Limak'a finansman sağlamamıştır" denildi. 

SİVİL TOPLUM TARAFINDAN DİLE GETİRİLEN ENDİŞELERSon aylarda Limak Grubu odağında dile getirilen endişeler neticesinde iş birliğini sonlandırma kararı aldıklarını belirtilen açıklamada konuyla ilgili şöyle denildi: 

"UNDP’nin özel sektör ile ortaklıkları, oldukça ayrıntılı ve titiz bir incelemeye tabidir. Kuruluşun inceleme ve seçim prosedürü UNDP Özenli İnceleme ve Özel Sektör Ortaklıkları Politikası’nda ortaya konulmuştur. Özenli inceleme süreci, UNDP’nin faaliyetlerinin Birleşmiş Milletler’in eşitlik, insan hakları ve Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’nın dayanağı olan ilkelere temel bağlılığı ile uyumlu olduğundan emin olunmasını sağlar.

UNDP değişen koşullara bağlı olarak özenli incelemelerini güncellemektedir. Son aylarda sivil toplum aktivistleri tarafından dile getirilen endişeler, UNDP’yi Limak Grubu için özenli inceleme sürecini yenilemeye teşvik etmiştir. İnceleme sonuçları, UNDP’ye Limak Vakfı ile ortaklığını sona erdirme dışında başka bir seçenek bırakmamıştır. Ayrıntılar, UNDP’nin önümüzdeki günlerde ortakları ile yapacağı görüşmelerde kararlaştırılacaktır."

PROJE NASIL FAYDA SAĞLADI? 

UNDP, "Türkiye'nin Mühendis Kızları" programı aracılığıyla eşitlik ve kadın güçlenmesi ilkelerine bağlı ve bu ilkeleri deprem bölgesindeki genç kadınlar için eğitim fırsatlarını genişleterek hayata geçiriyor. 

Türkiye Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile yapılan anlaşma çerçevesinde kadınların ekonomik olarak güçlenmesi amacıyla Limak Vakfı yapılan işbirliği kapsamında geçen yedi yıl zarfında programdan 860 kız çocuğunun faydalandı. 

Açıklamaya göre; UNDP, program kapsamında öğrenim bursu, staj, mentorluk, koçluk, ağ oluşturma ve işe yerleştirme gibi çeşitli desteklerin sağlandığı ve programın 25 ilde 39 devlet üniversitesi ve 40 ildeki 125 lisede mühendislik mesleğini tanıtmak için faaliyetler düzenledi. 

thumbs_b_c_f90cc429f9aa326f7daaecc1a68dfbc7

Erdoğan: "BM Güvenlik Konseyi'nden bir umudumuz kalmadı" Erdoğan: "BM Güvenlik Konseyi'nden bir umudumuz kalmadı"

LİMAK YATIRIM, UNDP EŞİTLİK MÜHRÜ ALMIŞTI 

Öte yandan Limak Şirketler Grubu bünyesinde yer alan Limak Yatırım, UNDP tarafından İş Dünyasında Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Küresel Programı'nın tüm ilgili süreçlerini tamamlayarak UNDP Eşitlik Mührü Başarı Sertifikası'nı aldı.