Almanya, ülkesinde Alman pasaportu bulunmayan nüfusun yüzde 14'lük kesimi için Vatandaşlık Yasası'nı değiştirme kararı aldı. 

Hükümet tarafından onaylanan yasa tasarısı, "Çifte vatandaşlık ve kolay vatandaşlık" süreçlerini kolaylaştırmayı amaçlıyor.

Yeni yasa taslağı, yıl sonuna kadar meclisin gündemine gelecek. Sözcü Gazetesi'nin haberine göre, tasarı meclis tarafından aynen kabul edilirse, bu yasa sayesinde Almanya'daki tüm Türk vatandaşları, Türk vatandaşlığından çıkmadan Alman vatandaşlığını alabilecekler.

"Değerli beyinleri kazanmak istiyoruz, bunun için çağdaş bir vatandaşlık yasası önemli"

İçişleri Bakanı Nancy Feasar, tasarının üçlü koalisyon tarafından onaylanmasını memnuniyetle karşıladı. Feaser yaptığı açıklamada, “M modern vatandaşlık yasası hükümetimiz için önemli bir reform. Dünya çapında, önemli beyinleri ülkemize getirmek için büyük bir mücadele veriyoruz. Bir çok alanda yetişmiş personele ihtiyacımız var. Ülkemizin geleceğinde ve çeşitliliğinde katkısı olacak önemli ve değerli beyinleri kazanmak istiyoruz. Bunun için çağdaş bir vatandaşlık yasası önemli”  ifadelerini kullandı.

Feaser, sözlerine şöyle devam etti:

YENİ VATANDAŞLIĞIN ŞARTLARI

Yıl sonuna kadar yasalaşması beklenen hükümet yasa taslağının önemli maddeleri şu şekilde:

1. Çifte vatandaşlık: İnsanlar köken vatandaşlığından çıkmadan Alman vatandaşı olabilecek. Eskiden bu ancak istisnai hallerde mümkündü. Bu nedenle Türkler'in bir çoğu Alman vatandaşlığını alamadı. Gizlice Türk vatandaşlığını alan bir çok Türk de Alman vatandaşlığını kaybetti. Bunlar, yasa onaylandıktan sonra yeniden Türk vatandaşlığını alabilecek.

2. Seçme mecburiyeti: 2020 yılı başında yürürlüğe giren değişiklikle, Türk ana-babadan Almanya'da doğan çocuklara, geçici ve sınırlı "Çifte Vatandaşlık" veriliyordu. Türk çocukların en geçe 23 yaşında, Alman ya da Türk pasaportundan birine karar vermesi isteniyordu. Bu madde de kalkıyor.

3. Sekiz yerine beş yıl: Vatandaşlığa geçiş için Almanya'da sekiz yıl yaşama şartı yumuşatıldı ve beş yıla indirildi. Böylece, Almanya'daki neredeyse tüm Türkler'in Alman vatandaşlığı hakkı doğdu. Yeni gelenler de, eğer işinde başarılıysa ve Almanca biliyorsa üç yıl içinde Alman vatandaşlığını alabilecek.

4. Kadın- erkek eşitliğine inanmayana yok: Vatandaşlığı almada dil ve sürenin dışında, özgür demokratik düzene bağlılığa bakılacak. Kadın-erkek eşitliğine inanmayana, çok eşliye vatandaşlık verilmeyecek. İnsan onuruna aykırı davranan vatandaş olamayacak. Irkçı ya da Yahudi karşıtı görüşleri olanlar, insanlık dışı eylemlerde bulunanlar vatandaş olamayacak.

Eski başbakan sosyal medyayı yıktı Eski başbakan sosyal medyayı yıktı

5. Dijital ortamda bilgi alınacak: Vatandaşlığa geçiş öncesi yapılacak güvenlik soruşturması hızlanacak ve dijital ortamda yapılacak. Bununla ilgili makamlar sonradan belirlenecek.

6. Kendi geçimini sağlayabilme: Vatandaşlığa geçecek kişinin, kendisinin ve aile üyelerinin geçimini sağlaması diğer bir ön koşul. Sosyal yardım alanlar, devlet yardımları ile geçinenler vatandaş olamayacak.

7. Birinci kuşağa kolaylık: Birinci kuşak Türklere de, vatandaşlık şartları daha da yumuşatılacak. Bunlarda dil şartı aranmayacak ve hemen vatandaşlığa kabul edilecekler. Kamuya açık vatandaşlığa alınma törenleri de yapılacak ve halkın bütünleşmesi sağlanacak.