Türkiye ve Romanya arasında günlük 4 milyon metreküpe kadar doğal gaz ihracatını içeren bir anlaşmaya varıldı. Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ (BOTAŞ) tarafından yapılan açıklamada, Türkiye'nin enerji sektöründeki hedeflerine emin adımlarla ilerlediği vurgulandı.

1 EKİM'DE BAŞLAYACAK 

Destek ödemeleri hesaplara yattı! Destek ödemeleri hesaplara yattı!

Açıklamada ayrıca, BOTAŞ'ın Türkiye'nin en büyük ihracatçıları arasında yer almayı hedeflediği ve önümüzdeki üç yıl içinde bu hedefe ulaşmayı planladığı belirtildi. BOTAŞ, büyük enerji şirketi OMV Petrom ile önemli bir anlaşma imzalayarak Türkiye'den Romanya'ya günlük 4 milyon metreküp doğal gaz tedarikini sağlayacak bir anlaşma imzaladı. Bu anlaşma, 31 Mart 2025 tarihine kadar geçerli olacak ve doğal gazın boru hatlarıyla Romanya'ya ihraç edilmesine 1 Ekim'de başlanacak.

BOTAŞ YENİ ÜLKELERLE GÖRÜŞMEYE DEVAM EDİYOR

Ayrıca açıklamada, tarafların doğal gaz ticareti yanı sıra iletim, depolama, üretim ve yeşil enerji teknolojileri alanlarında işbirliğini geliştirmek için mutabık kaldığı vurgulanarak, BOTAŞ'ın Yunanistan, Bulgaristan ve Macaristan gibi komşu ülkelere doğal gaz tedarikine yönelik önemli anlaşmalar gerçekleştirdiği belirtildi. BOTAŞ'ın bu anlaşmayla birlikte Romanya'yı da enerji arz güvenliği ve çeşitliliğine katkı sağlayarak Avrupa'da daha fazla rol üstleneceği ifade edildi.

Türkiye daha önce Macaristan ve Bulgaristan ile doğal gaz ihracatı anlaşmaları imzalamıştı. BOTAŞ'ın yeni ihracat anlaşmaları için farklı ülkeler ve şirketlerle görüşmelerine devam ettiği belirtildi.